Niskie temperatury, mała ilość witaminy D i brak aktywności fizycznej to główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych. Do ich wystąpienia przyczynia się również zanieczyszczenie powietrza oraz niewłaściwa dieta i otyłość.
„Ilekroć temperatura na zewnątrz spada poniżej temperatury naszego ciała, a zwłaszcza gdy spada poniżej zera, powierzchnia ciała stara się utrzymać nas w cieple. Z tego powodu BMR (podstawowa przemiana materii) wzrasta, co z kolei zwiększa obciążenie serca” – wyjaśnia kardiolog dr Jayesh Prajapati.
Do najczęstszych zdarzeń sercowo-naczyniowych zimą należą:
- zawał serca,
-
udar,
- zakrzepica żył głębokich,
- zatorowość płucna,
- nadciśnienie,
- niewydolność serca,
- migotanie przedsionków.
Do zawałów i udarów dochodzi najczęściej rano
Wcześnie rano obserwuje się wzrost niektórych czynników krzepnięcia krwi, takich jak agregacja płytek krwi i wzrost poziomu fibrynogenu. Zwiększa to szanse na zakrzep krwi w tętnicach wieńcowych serca, co może prowadzić do zawału serca czy udaru – wyjaśnia ekspert. Z powodu zimna aktywność fizyczna wielu osób jest ograniczona, co również nie wpływa korzystnie na stan zdrowia. Dochodzi do tego ciężkostrawna, wysokokaloryczna dieta, którą wiele osób stosuje w zimne dni. Są to czynniki, które dodatkowo obciążają serce i zwiększają ryzyko wielu chorób.
Jak zmniejszyć ryzyko zawału czy udaru?
Uważać na siebie powinny zwłaszcza osoby, z nadciśnieniem tętniczym, u których zdiagnozowano choroby sercowo-naczyniowe. Ważne jest w ich przypadku regularne przyjmowanie leków i nienarażanie się na ekstremalne warunki pogodowe. Takie osoby powinny chronić się przed zimnem, nie przebywać za długo na powietrzu – ostrzegają lekarze. Jeśli wystąpią u nich jakiekolwiek objawy zawału serca, muszą natychmiast skorzystać z pomocy medycznej.
Objawy zawału serca
Objawy zawału serca obejmują:
- ociężałość,
- ściskanie lub ból w klatce piersiowej,
- ból promieniujący do pleców, szczęki, gardła lub ramienia,
- uczucie pełności, niestrawności
- pocenie się,
- osłabienie,
- szybkie lub nierówne bicie serca.
Czytaj też:
W przypadku zawału czas to życie. Na co zwrócić uwagę?Czytaj też:
12 stopni w skali Beauforta. Żyje po zawale, udarze i trzech nowotworach, wbrew medycynie i dzięki medycynie