Lecznicze właściwości jemioły cenione były już w starożytności. Miała pomagać na niemal wszystkie choroby, w tym bezpłodność. W Europie przez długi czas stosowano ją w leczeniu epilepsji i nadciśnienia, wierzono, że chroni też przed osteoporozą. Dziś wiadomo, że jemioła zawiera fitozwiązki, które faktycznie mogą korzystnie wpływać na nasz organizm.
Na co działają preparaty z jemioły?
Preparatom z jemioły przypisuje się działanie:
-
moczopędne,
- przeciwmiażdżycowe,
- rozszerzające naczynia krwionośne,
- łagodzące objawy menopauzy,
- pobudzając układ immunologiczny,
- przeciwkrwotoczne,
- przyspieszające przemianę materii.
Suplementy i wyciągi z jemioły mogą powodować skutki uboczne
Suplementy i wyciągi z jemioły mogą powodować skutki uboczne, takie jak: nudności, wymioty, biegunkę, niskie ciśnienie krwi lub zawroty głowy. Trzeba uważać, bo jemioła może też wchodzić w interakcje z lekami – antykoagulantami, antydepresantami czy lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca oraz nadciśnienia.
Jemioła zawiera toksyczne substancje
Lekarze ostrzegają przed nieprzemyślanym zakupem suplementów diety z wyciągiem z jemioły, a szczególnie przed samodzielnym zbieraniem jemioły, i przygotowywaniem z niej preparatów. Jemioła zawiera toksyczne substancje, które mogą podrażnić wątrobę i trzustkę, dlatego można stosować tylko dopuszczone do obrotu suplementy. W zależności od gatunku jemioły jej toksyczność może być większa lub mniejsza, jednak brak fachowej wiedzy na ten temat może okazać się niebezpieczny.
„Jemioła faktycznie wykazuje właściwości związane z profilaktyką miażdżycy czy wspieraniem odpowiedniego ciśnienia krwi, ale mało kto wie o jednej kwestii. Jemioła zawiera toksyczne substancje, jej podawanie niezwykle podrażnia wątrobę, a także, choć rzadziej, również trzustkę. Z tego powodu trzeba ją uznać za toksyczny surowiec farmaceutyczny, z którego nie należy korzystać” – wskazuje dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze szpitala Wolskiego w Warszawie, cytowany w portalu WP abcZdrowie.
Czytaj też:
Ten objaw raka trzustki możesz dostrzec sam. Lekarze wskazują, na co zwrócić uwagęCzytaj też:
Zwiększony obwód w talii? Zwróć uwagę na stan wątroby