Naturalne sposoby na wysokie ciśnienie stosowane są w początkowej fazie leczenia nadciśnienia. Jeżeli ciśnienie tętnicze nieznaczne przekracza dopuszczane normy i nie zagraża zdrowiu pacjentów, to lekarze polecają w celu jego stabilizacji kilka sprawdzonych metod. Są one nie tylko skuteczne, ale także pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia.
Ciśnienie – normy dla osób dorosłych
Za normę dla osób dorosłych uznaje się ciśnienie 120/80 mm Hg, jednak niewiele osób ma takie ciśnienie tętnicze. Niewielkie odchylenia od normy nie powinny niepokoić, jednak uważa się, że ciśnienie oscylujące w granicach 120-140/ 90 mm Hg to znak, że możemy być zagrożeniu nadciśnieniem.
Niepokojące może być również zbyt niskie ciśnienie krwi, które często występuje u kobiet. Wówczas mogą pojawić się dość nieprzyjemne i niebezpieczne dolegliwości np. zawroty głowy, omdlenia i osłabienie, które znacząco utrudniają np. prowadzenie samochodu.
Naturalne metody obniżania ciśnienia – 5 skutecznych sposobów, które polecają lekarze
Osoby, u których skoki ciśnienia nie są zbyt wysokie, mogą skutecznie zadbać o zdrowie, stosując zdrową dietę oraz zmieniając tryb życia. W wielu przypadkach pacjentów zagrożonych nadciśnieniem i cierpiących na to schorzenie praktykuje się leczenie naturalnymi metodami. Jeżeli nie okażą się one skuteczne, wówczas stosuje się leki na nadciśnienie. Ważne: poniższe sposoby na obniżenie ciśnienia są także polecane w celach profilaktycznych m.in. dla osób genetycznie obciążonych nadciśnieniem.
1. Zdrowa dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, jeżeli chcemy naturalnie obniżyć ciśnienie krwi. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, chudy nabiał oraz inne zdrowe produkty. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego trzeba zrezygnować ze spożywania:
-
tłustego mięsa, tłustych wędlin i wyrobów garmażeryjnych,
-
produktów bogatych w sól,
-
napojów alkoholowych,
-
produktów wysokoprzetworzonych i fast-foodów,
-
produktów smażonych,
- słonych przekąsek i słodyczy.
Spożywane produkty powinny dostarczać do organizmu niezbędnych ilości witamin i minerałów (m.in. magnezu i potasu), pełnowartościowego białka (badania dowiodły, że w obniżaniu ciśnienia pomocne okazuje się białko serwatkowe), węglowodanów złożonych, a także naturalnych aminokwasów. Ważne jest też prawidłowe nawadnianie organizmu.
Udowodnione działanie obniżające ciśnienie wykazuje m.in. czosnek, który warto włączyć do codziennej diety. Aby w czosnku wytworzyła się prozdrowotnie działająca allicyna, trzeba rozgnieść ząbek, pozostawić go na kilka minut, a następnie zjeść na surowo.
2. Aktywność fizyczna
Ruch sprzyja zdrowiu i wpływa pozytywnie na ciśnienie tętnicze. Codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna pozwala skutecznie obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawia funkcjonowanie układu krążenia, obniżając ryzyko zawału serca.
Ważne: osoby, które mają problem z wysokim ciśnieniem, nie mogą od razu rozpocząć bardzo aktywnego trybu życia. Na początek wskazane jest wykonywanie nieforsujących ćwiczeń oraz spacery lub marszobieg. Zasada ta dotyczy przede wszystkim osób z nadwagą i otyłością oraz współtowarzyszącymi zbyt dużej masie ciała chorobami.
3. Zioła na ciśnienie i pracę serca
Zioła mają wiele prozdrowotnych właściwości i mogą skutecznie wspomóc walkę z wysokim ciśnieniem. W połączeniu ze zmianą diety i trybu życia często są polecane przez lekarzy i pozwalają uniknąć leczenia farmakologicznego. Na obniżenie ciśnienia stosuje się m.in.:
-
napar z melisy lekarskiej,
-
napar z kwiatu lub owocu głogu,
-
napar z rumianku (nie obniża ciśnienia, jednak działa uspokajająco, co sprawia, że pomaga redukować skoki ciśnienia związane ze stresem),
-
napar z hibiskusa,
-
napar z kwiatu lipy (redukuje stres i pozytywnie wpływa na pracę serca),
-
napar z owoców dzikiej róży,
- napar z jemioły (redukuje wysoki poziom sodu w organizmie).
Na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi stosuje się także inne zioła o działaniu moczopędnym np. pokrzywę.
4. Redukcja stresu
Przewlekły stres podnosi ciśnienie i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału. Pomocne w obniżaniu stresu okazują się różne techniki relaksacyjne, które pozwalają przywrócić równowagę i wyciszyć emocje.
5. Całkowita rezygnacja z używek
Podwyższone ciśnienie to znak, że pora całkowicie zerwać ze szkodliwymi nawykami. Papierosy, alkohol, kofeina pod różną postacią (przede wszystkim syntetyczna kofeina, która występuje w napojach energetycznych) podnoszą ciśnienie i mogą doprowadzić do niebezpiecznego nadciśnienia.
Czytaj też:
Nadciśnienie związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu COVID-19