Semaglutyd jest stosowany w preparatach na cukrzycę i odchudzanie. Związek ten reguluje stężenie glukozy we krwi i stymuluje wydzielanie insuliny. Poza tym zmniejsza apetyt, dzięki czemu może wspomagać proces utraty nadprogramowych kilogramów w przypadku osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Pacjenci mają duży problem z dostępnością tych leków. Brakuje ich w aptekach i punktach farmaceutycznych. Dlatego producenci zdecydowali się na wytwarzanie preparatów złożonych.
Preparaty „złożone” – co to takiego?
Preparaty „złożone” powstają w wyniku łączenia, zamieniania lub mieszania składników co najmniej dwóch różnych leków. Producenci wykorzystują tego typu procedury w sytuacji, gdy na rynku farmaceutycznym zaczyna brakować jakiegoś środka i zachodzi konieczność pilnego zaspokojenia potrzeb pacjentów związanych z kontynuowaniem rozpoczętego leczenia.
„Złożony” semaglutyd budzi obawy FDA
Agencja ds. Żywności i Leków otrzymała zgłoszenia o wystąpieniu działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem „złożonego” semaglutydu. Dlatego przestrzega pacjentów przed stosowaniem niepotwierdzonych preparatów z tym związkiem w składzie.
Pacjenci i pracownicy służby zdrowia muszą wiedzieć, że agencja nie dokonuje przeglądu złożonych wersji tych leków pod kątem bezpieczeństwa, skuteczności ani jakości – przypomina FDA.
Chorzy powinni zaopatrywać się wyłącznie w leki z semaglutydem, które są wydawane na receptę i pochodzą z licencjonowanych przez państwo aptek lub zarejestrowanych placówek outsourcingowych. Kupowanie farmaceutyków z niewiadomego źródła może mieć poważne konsekwencje i narazić pacjentów na niebezpieczeństwo poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Ponadto FDA otrzymała doniesienia, że w niektórych przypadkach producenci mogą stosować semaglutyd w postaci soli, w tym semaglutyd sodowy i octan semaglutydu. Związki te mają inne właściwości niż podstawowa forma semaglutydu znajdująca się w preparatach na cukrzycę i odchudzanie zatwierdzonych przez Agencję.
Czytaj też:
Szybki kontakt z lekarzem i możliwość zamówienia e-recepty. Nowe funkcje aplikacji dla pacjentówCzytaj też:
Masz problemy z pamięcią? Naukowcy z Poznania szukają ochotników do badań
Źródło: fda.gov