Z odpowiedzią przychodzi nam aplikacja Home Lab. Dzięki niej możemy zamówić badania laboratoryjne, a pobranie krwi lub wymazu odbędzie się w domowym zaciszu. Wystarczy wpisać adres planowanego pobrania. Potem, spośród sporego wachlarzu badań, wybrać te, które nas interesują. Następnie zaznaczamy pożądaną datę i godzinę. Po krótkim czasie osoba pobierająca akceptuje zlecenie bądź proponuje nam alternatywny termin. Na końcu pozostaje nam jedynie przygotowanie do pobrania (przy każdym badaniu laboratoryjnym jest informacja w aplikacji, jak należy się do niego przygotować) i czekanie na osobę pobierającą. Wyniki pojawią się w formacie pdf najczęściej tego samego dnia, maksymalnie po kilku dniach – w zależności od badania.
Badania dla każdego
Pomysł na naszą aplikację narodził się podczas pierwszych fal pandemii. – mówi Joanna Lewandowska-Bieniek, koordynator aplikacji Home Lab. – Pragnęliśmy w ten sposób wyjść naprzeciw osobom, które z różnych przyczyn nie mogą dojechać do punktów stacjonarnych, np. ludziom starszym, kobietom w ciąży, dzieciom, osobom niepełnosprawnym bądź o obniżonej odporności. Nasi pacjenci nie muszą już przeszukiwać całego Internetu, aby znaleźć pożądane badanie, ponieważ praktycznie wszystkie badania oraz pakiety znajdują się w tej samej aplikacji mobilnej. Jest to możliwe dzięki współpracy z największymi renomowanymi szpitalami i laboratoriami.
Z usług Home Lab może skorzystać każdy, kto ceni sobie oszczędność czasu oraz komfort. Dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszy się zamawianie domowych badań laboratoryjnych dla dzieci. Taka opcja nie tylko oszczędzi małym pacjentom stresu związanego z pobytem w laboratorium i dojazdami. Osoba pobierająca, która przyjeżdża do nas do domu zwykle wykazuje się delikatniejszym, bardziej indywidualnym podejściem do dziecka niż w punktach stacjonarnych.
Czekam z niecierpliwością na opcję badania krwi w domu. Franek strasznie się boi pobrania i myślę, że warto oszczędzić dziecku stresu robiąc mu badania w bezpiecznym otoczeniu. – twierdzi Marta, mieszkanka Kielc.
Coraz więcej punktów na mapie Polski
Obecnie Home Lab działa w Warszawie i jej okolicach, w Krakowie, Lublinie, Toruniu, Płocku, Ciechanowie, Płońsku oraz w Mławie. Mamy jednak dobrą wiadomość dla Pani Marty. Koordynatorzy aplikacji przewidują, że do końca roku jej usługi będą dostępne w każdym mieście wojewódzkim, a potem kolejno w mniejszych miastach.
Co wyróżnia Home Lab na tle podobnych jej usług? Z pewnością są to konkurencyjne ceny, dość niskie opłaty za pobranie, a także różnorodność pakietów. Interfejs aplikacji działa w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Naszych zapracowanych pacjentów może też mile zaskoczyć fakt, że w większości lokalizacjach można zamówić pobranie nawet w niedzielę.
Wątpliwości pacjentów?
W pierwszych miesiącach działania aplikacji nasi pacjenci obawiali się, że osobą pobierającą może być przypadkowa osoba, która po prostu zaakceptuje zlecenie, a sama analiza próbek będzie się odbywać „w garażu”. Dziś praktycznie wszyscy wiedzą, że współpracują z nami wykwalifikowane pielęgniarki, położne oraz ratownicy medyczni, którzy dodatkowo przechodzą szkolenie u nas. – odpowiada Joanna Lewandowska-Bieniek. – Obecnie głównym zmartwieniem zamawiających jest to, czy osobie pobierającej nie będzie przeszkadzał bałagan w domu.
Z relacji osób, które miały okazję przetestować aplikację, wynika, że nie ma powodów do zmartwień. Jedną z takich pacjentek była Angelina Ziembińska prowadząca profil Blog Dietolog.
Co mogę powiedzieć o Home Lab? Profesjonalnie, szybko i bezpiecznie. Badania diagnostyczne z pobraniem w wybranym przez siebie miejscu, do którego dojeżdża pielęgniarka/pielęgniarz to według mnie strzał w dziesiątkę – szczególnie dla ludzi ceniących swój czas, ale również wygodę. Myślę, że usługa doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci oraz osób cierpiących na tzw. syndrom białego fartucha, wyjątkowo stresujących się pobraniami. Bezpieczne otoczenie może kojąco wpłynąć na samopoczucie podczas zabiegu. – mówi.
Prawdopodobnie dowiedzieliśmy się już wszystkiego o działaniu Home Lab. A jakie są plany dalszego rozwoju aplikacji?
Naszym produktem są zainteresowane placówki zagraniczne, m.in. w Czechach, w Niemczech czy w Turcji. Ponadto, pragniemy wykorzystać sztuczną inteligencję do działalności aplikacji, by komunikacja na linii Home Lab – Pacjent była jeszcze bardziej usprawniona, a także, by ułatwić użytkowanie naszego oprogramowania osobom niepełnosprawnym. – zapewnia koordynator aplikacji.
Nowe usługi w ofercie
Ponadto, grupa Home Lab rozwija aplikację również o usługi akcesoryjne. Już teraz do pakietu badań DIETETYCZNY można zamówić analizę wyników krwi pod kątem diety, jaką powinniśmy wprowadzić do swojego życia, aby poprawić konkretne parametry krwi. Raport jest pisany przez certyfikowanych dietetyków współpracujących z Home Lab indywidualnie dla każdego użytkownika, który zamówił Pakiet Dietetyczny w połączeniu z Analizą Dietetyczną.
Podsumowując, mimo początkowych obiekcji odbiorców, badania laboratoryjne w domu zyskują coraz większą popularność i zaufanie. Dzięki wprowadzonej aplikacji takie pobrania mogą niebawem stać się już nie przywilejem, a normą. Jest to przede wszystkim dobra wiadomość dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, dzieci bojących się placówek medycznych, a także pacjentów robiących badania w kierunku chorób zakaźnych, lecz nie posiadających własnego samochodu, którym dotarliby do punktu pobrań.
Pamiętaj, by dbania zdrowie nie odkładać na później. Wystrzegaj się myślenia, że masz na to czas. Troska o samego siebie jest niezależna od wieku, dlatego zadbaj o to, co najcenniejsze. Możesz skorzystać z pomocy Home Lab, który ułatwi Ci przeprowadzenie badań profilaktycznych w domowym zaciszu. Wszystko po to, byś poczuł się lepiej.
Autorka: Ilona Güllü, Specjalista ds. Marketingu / Marketing Specialist