Pielęgnacja skóry po goleniu pomaga zregenerować, nawilżyć skórę i zapobiec podrażnieniom. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne nie tylko eliminują pojawianie się krost i drobnych ran, ale również zapobiegają zapaleniu mieszków włoskowych.
Dlaczego trzeba pielęgnować skórę po goleniu?
Golenie to zabieg higieniczny, dzięki któremu uzyskujemy gładką i zadbaną skórę. Aby jednak taka była, musimy golić ją w odpowiedni sposób, by nie naruszyć wierzchniej warstwy skóry. Niezbędna jest także pielęgnacja skóry po goleniu, która zapobiega ewentualnym podrażnieniom skóry, pomaga ją zregenerować i nawilżyć.
Jeśli zabieg golenia zostanie przeprowadzony szybko, w pośpiechu i w tzw. sposób "na sucho", może wywołać zaczerwienienie, ból i świąd skóry. Z tego względu nie zaleca się golić skóry przed samym wyjściem z domu, by nie narazić jej na podrażnienia. Dotyczy to zarówno mężczyzn, którzy przed wyjściem do pracy chcą szybko się ogolić, jak i kobiet, które rano golą nogi czy pachy.
Dlaczego golenie poranne nie jest dobrym pomysłem?
Golenie twarzy czy ciała tuż przed wyjściem z domu najczęściej oznacza zrobienie to w pośpiechu. Rano najczęściej nie mamy zbyt dużo czasu i rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na to, by nie tylko przygotować skórę do zabiegu, ale też, by później ją odpowiednio pielęgnować.
Oprócz tego po wyjściu z domu wystawiamy skórę na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Deszcz, wiatr, mróz, a nawet słońce mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia na podrażnionej skórze. Z tego względu zalca się, by zabiegi depilacyjne były przeprowadzane wieczorem, ponieważ w nocy skóra ma czas na regenerację.
Jak przygotować skórę do golenia?
Aby skóra dobrze zniosła golenie (nie tylko twarzy, ale również nóg czy pach), warto odpowiednio ją przygotować. Warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, które uelastycznią skórę i złagodzą proces golenia. Są to m.in. żele, pianki czy kremy, które znajdziemy w drogeriach. Pomagają one zapewnić ostrzom odpowiedni poślizg i łagodzą sam proces golenia.
3 zasady pielęgnacji skóry
Aby zadbać o skórę po goleniu, warto pamiętać o:
- umyciu jej po zabiegu i dokładnym osuszeniu
- nawilżaniu skóry po goleniu
- stosowaniu kosmetyków o działaniu łagodzącym
1. Mycie i osuszanie
Po zastosowaniu kosmetyków do golenia, należy dokładnie zmyć je z twarzy, by nie pozostawić na niej resztek produktów, które mogą zadziałać drażniąco. Oprócz tego konieczne jest dokładne osuszenie skóry. Najlepiej zrobić to ręcznikami jednorazowymi, by nie przenieść na twarz bakterii.
2. Nawilżanie skóry
Po osuszeniu skóry trzeba zadbać o jej nawilżenie. Dobrze wybierać do tego kosmetyki, które zadziałają w głąb skóry i dostarczą wodę nie tylko do wierzchnich warstw naskórka, ale także głębiej. Dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna, napięta i mniej podatna na uszkodzenia czy podrażnienia.
3. Stosowanie kosmetyków o działaniu łagodzącym
Do nawilżania i regenerowania skóry najlepiej wybierać produkty, które zawierają składniki łagodzące i kojące skórę. Tak działają m.in. pantenol, alantoina, rumianek czy aloes. Wiążą one wodę w głębi skóry, działają przeciwzapalnie i zmniejszają ryzyko występowania podrażnień. Pomagają złagodzić zaczerwienienie i świąd skóry po goleniu.
Mężczyźni, którzy mają skórę tłustą, trądzikową ze zmianami zapalnymi, mogą po goleniu sięgnąć również po produkty, które zawierają cynk. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się naskórka, stymulując nowe komórki do wzrostu. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje, a stany zapalne ulegają zmniejszeniu.
Czytaj też:
Krem nawilżający – must have w kosmetyczce. Jak wybrać dobry krem?