Właściwa pielęgnacja skóry po wykonaniu tatuażu jest kluczową częścią procesu gojenia oraz utrzymania integralności wzoru. Utrzymywanie nowego tatuażu w czystości, suchości i sterylności minimalizuje ryzyko infekcji. Jest to ważne, ponieważ niektóre miejsca na skórze są bardziej podatne na wystąpienie infekcji.
Infekcje skóry po tatuażu: miejsca szczególnie drażliwe
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na dłonie i stopy. Dłonie ze względu na to, jak często stykają się z innymi powierzchniami. Z kolei stopy, uciskane przez skarpetki lub buty również mogą trudniej się goić. Obszary te są też bardziej podatne na utratę atramentu.
Nowy tatuaż trzeba traktować jak „otwartą ranę” – przynajmniej przez jakiś czas. Dlatego wszelkie miejsca narażone na tarcie mogą powodować ból i swędzenie skóry. Mowa tu zarówno o tarciu mechanicznym (np. w stawach łokciowych i kolanowych) oraz chronicznym tarciu ubraniem (np. wzdłuż pasa).
Tatuaże na łydkach i kostkach również mogą być bardziej problematyczne. Chodzi o krążenie krwi – miejsca te są bardzo oddalone od serca, czyli pompy krwi. Obszary, które nie mają odpowiedniego przepływu krwi, mogą wykazywać problemy z gojeniem
„Im dalej od serca, zwłaszcza poniżej serca, tym trudniej jest goić się ciału. W przypadku tatuaży na podudziach bardzo ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w pielęgnacji ran, gdy tatuaż się goi” – powiedział Bustle dr Jeremy Fenton, certyfikowany dermatolog z Nowego Jorku.
Zwracaj szczególną uwagę na miejsca, które golisz. „Należy poczekać co najmniej dwa tygodnie lub do wygojenia się tatuażu, aby usunąć z tego miejsca włosy” – zasugerowała dr Stacy Chimento, dermatolog z Miami. Wszelkie uszkodzenia skóry podczas golenia, od wrastających włosków po nacięcia na skórze, mogą spowodować utratę tuszu na tatuażu i wpłynąć na jego końcowy efekt.
Czytaj też:
Jak spożycie owsa wpływa na skórę? To powinna wiedzieć każda fanka pielęgnacji