- Kurze łapki – zmarszczki mimiczne
- Kurze łapki, czyli pierwsze zmarszczki wokół oczu
- Dlaczego pojawiają się kurze łapki? Mimika twarzy i inne czynniki „ryzyka”
- Czynniki znacząco przyspieszające powstawanie zmarszczek
- Jak zlikwidować kurze łapki?
- Domowe sposoby na kurze łapki
- Medycyna estetyczna – zabiegi, które pozwalają pozbyć się kurzych łapek
Zmarszczki mimiczne powstają bardzo wcześnie, bo jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Na ich powstawanie ma wpływ nie tylko wiek, ale również tryb życia i stosowana dieta. Skłonność do wczesnego powstawania zmarszczek mimicznych i głębokich możemy odziedziczyć wraz z genami. Częściej zmarszczki mimiczne występują u kobiet, co ma związek z różnicami w budowie skóry właściwej kobiet i mężczyzn. Męska skóra jest grubsza i posiada więcej gruczołów łojowych oraz elastyny i kolagenu, co spowalnia procesy jej starzenia.
Nazwa „kurze łapki” nie jest przypadkowa, bo zmarszczki te przypominają swoim wyglądem łapki kury. Układają się promieniście od zewnętrznego kącika oka, tworząc charakterystyczny wzór na skórze w okolicy oczu.
Kurze łapki – zmarszczki mimiczne
Zmarszczki na twarzy to jedna z oznak starzenia się skóry, jednak nie są one związane jedynie z nieuchronnie upływającym czasem. Do powstawania zmarszczek przyczyniają się także inne czynniki. Część z nich możemy wyeliminować, opóźniając w ten sposób zbyt wczesne pojawienie się zmarszczek, które uważane są za defekt estetyczny. Na powstawanie zmarszczek mimicznych, do których zaliczamy kurze łapki, ma wpływ intensywna praca mięśni twarzy. Skóra wokół oczu bardzo często się marszczy np. podczas śmiechu i mrużenia oczu, co sprawia, że szybko widoczne są na niej drobne zmarszczki.
Kurze łapki, czyli pierwsze zmarszczki wokół oczu
Kurze łapki to początkowo drobne zmarszczki, które powstają w zewnętrznych kącikach oczu. Z czasem zaczynają się one pogłębiać, co ma związek ze stopniowo postępującym procesem starzenia się skóry. Kurze łapki mogą być widoczne już u kobiet, które ukończyły 25. rok życia. Powstają one także u mężczyzn, jednak nieco inna struktura skóry powoduje, że są mniej widoczne.
Pierwsze zmarszczki mimiczne nie muszą być powodem do wstydu. Możemy skutecznie zredukować ich widoczność, a także opóźnić powstawanie zmarszczek głębokich, eliminując niektóre czynniki zewnętrzne i dbając o prawidłową, dopasowaną do wieku i rodzaju cery, pielęgnację skóry. Warto wiedzieć, że na powstawanie zmarszczek mają wpływ różne czynniki, a o właściwą pielęgnację przeciwzmarszczkową powinniśmy zadbać, zanim skóra utraci jędrność oraz zaczną się na niej pojawiać oznaki upływającego czasu. To bardzo ważne, bo działając od wewnątrz i od zewnątrz, możemy uniknąć wielu problemów natury estetycznej, które wpływają na naszą samoocenę.
Dlaczego pojawiają się kurze łapki? Mimika twarzy i inne czynniki „ryzyka”
Za powstawanie kurzych łapek odpowiedzialny jest m.in. mięsień okrężny oka, dzięki któremu możemy poruszać brwiami oraz zamykamy i otwieramy powieki. Pełni on także inne funkcje, m.in. umożliwia prawidłowy odpływ łez. Ze względu na intensywną ekspresję mimiczną kurze łapki i inne zmarszczki mimiczne szybciej widoczne są u osób, które nie boją się wyrażać swoich emocji. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i pozbawiona podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych, co sprawia, że jest mniej jędrna niż skóra w innych okolicach twarzy. Mimika twarzy jest w przypadku powstawania kurzych łapek ważnym, ale nie jedynym czynnikiem „ryzyka”. Do szybkiego powstawania kurzych łapek przyczyniają się także inne czynniki, czyli m.in.:
- promieniowanie słoneczne (intensywne opalanie się na słońcu i w solarium),
- uwarunkowania genetyczne,
- zmiany hormonalne,
- niskie nawilżenie skóry,
- niskie dotlenienie skóry.
Na stan naszej skóry ma wpływ ogólna kondycja organizmu. Niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie skóry oraz jej odżywienie. Dieta bogata w witaminy i minerały ma ogromny wpływ na zdrowie skóry, dostarczając do organizmu m.in. naturalne antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Nie mniej ważna jest ochrona skóry przed działaniem czynników, które pogarszają jej kondycję. Słońce, wiatr, niska temperatura, a także zanieczyszczenia z powietrza powodują, że skóra traci zdrowy, młody wygląd i szybciej zaczyna się starzeć.
Czynniki znacząco przyspieszające powstawanie zmarszczek
Szybkie powstawanie zmarszczek mimicznych oraz zmarszczek głębokich związane jest przede wszystkim z działaniem negatywnie wpływających na skórę czynników zewnętrznych. Zaliczamy do nich palenie tytoniu, bo substancje obecne w dymie tytoniowym powodują powstawanie wolnych rodników tlenowych, wpływając na tempo starzenia się skóry. Inne przyczyny szybkiego powstawania zmarszczek mimicznych to:
- szkodliwe działanie promieniowania UV,
- stosowanie ubogiej w witaminy i minerały diety,
- odwodnienie organizmu,
- stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.
Jak już zostało wspomniane, o skórę należy systematycznie dbać, redukując szkodliwy wpływ niszczących zdrowie i wpływających na wygląd zewnętrzny czynników. Skóra w okolicach oczu jest szczególnie narażona na odwodnienie. Wiotkość skóry wokół oczu może mieć także związek z brakiem jej odpowiedniego odżywienia. Specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji tego obszaru twarzy pozwalają nie tylko zwiększyć nawilżenie skóry, ale także odżywiają i skutecznie redukują m.in. obrzęki i cienie pod oczami.
Kurze łapki stają się bardziej widoczne u kobiet, które są przemęczone i niewyspane, dlatego warto pamiętać o codziennym relaksie i odpowiedniej ilości snu, który pozwala na efektywną regenerację organizmu, wpływając na ogólny stan zdrowia oraz kondycję skóry.
Jak zlikwidować kurze łapki?
Z kurzymi łapkami możemy walczyć na wiele różnych sposobów. Zaliczamy do nich zarówno naturalne, domowe sposoby, które pomagają spłycić zmarszczki i zmniejszyć ich widoczność, jak i różne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Domowe sposoby na kurze łapki
Chcąc opóźnić pojawienie się kurzych łapek wokół oczu oraz zamaskować kurze łapki, należy działać na wielu płaszczyznach, czyli od wewnątrz i od zewnątrz. Podstawą jest zdrowa, urozmaicona i bogata w naturalne antyoksydanty dieta. Powinna ona uwzględniać m.in. świeże warzywa i owoce, źródła białka oraz odpowiednią ilość płynów, dzięki którym zadbamy o nawilżenie skóry i poprawimy jędrność, a także elastyczność skóry. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe pozwalają działać na powierzchni skóry. Warto 2 razy w tygodniu dogłębnie nawilżyć i odżywić skórę okolic oka, wykorzystując domowe lub dostępne w drogerii maseczki i płatki pod oczy. Domową maseczkę nawilżająco-odżywczą możemy przygotować m.in. z aloesu i miodu. W składzie wybieranych kosmetyków pod oczy powinniśmy szukać kwasu hialuronowego, witaminy C, koenzymu Q10 oraz kolagenu i elastyny.
W domu możemy również wykonywać masaż okolicy oczu, który pomoże ujędrnić skórę i usunąć pojawiające się pod oczami worki i cienie. Masaż wykonujemy, delikatnie oklepując skórę opuszkami palców. Ważne: nie należy naciągać skóry wokół oczu.
Medycyna estetyczna – zabiegi, które pozwalają pozbyć się kurzych łapek
Medycyna estetyczna pozwala skutecznie walczyć z każdym rodzajem zmarszczek. Sposobem na kurze łapki nie jest jedynie botoks. Zastosowanie toksyny botulinowej skutecznie blokuje aktywność mięśni i wygładza skórę, jednak mamy do dyspozycji także inne rozwiązania. W celu zadbania o wygląd okolicy oczu warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, który nazywany jest także wampirzym liftingiem. Pozwala on na usprawnienie naturalnych procesów regeneracji skóry i stymuluje komórki do odbudowy. Po wampirzym liftingu skóra staje się jędrniejsza i gładka, a także nabiera zdrowego blasku, co ma związek z działaniem pobranego z naszej krwi osocza bogatopłytkowego.
Doskonały efekt gwarantuje także resurfacing okolicy oka z zastosowaniem odpowiednio dobranego lasera. Laseroterapia okolicy oczu jest sposobem na usunięcie nie tylko powierzchniowych, ale także głębszych zmarszczek oraz pozwala pozbyć się innych niedoskonałości np. powstających na skórze przebarwień.
Czytaj też:
Ciemne cienie pod oczami? Tak się z nimi uporaszCzytaj też:
Na czym polega koreańska pielęgnacja? 10 kroków do pięknej cery