W porównaniu ze skórą kobiet, skóra mężczyzn jest o 25 proc. grubsza. Jest też bardziej ukrwiona, bardziej nawilżona (zwłaszcza do 50. roku życia) i ma niższe pH. Ponadto ma więcej kolagenu i grubszą warstwę rogową, wydziela też więcej łoju.
Dla mężczyzn nawet rozmowa o kosmetykach do pielęgnacji skóry może być krępująca – uważają to za zajęcie typowo kobiece. Panowie błędnie uważają też, że sama woda wystarczy, by zmyć z twarzy drobinki brudu, które osadzają się na niej w ciągu dnia. A jeżeli już stosują preparaty ochronne, preferują kosmetyki o lżejszej konsystencji, najlepiej pełniące różne funkcje, aby nie mnożyć zawartości łazienkowej szafki.
Tymczasem na rynek trafia coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji skóry dla różnych grup wiekowych, w tym preparaty oczyszczające pory i nawilżające, które zapewniają też ochronę przed promieniami UV i zanieczyszczeniami środowiskowymi.
Niezależnie od wieku, skóra wymaga bowiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Uszkodzenia spowodowane przez promienie UV kumulują się przez lata i w późniejszym wieku mogą powodować nowotwory skóry. Ekspozycja na UV może wywołać czerniaka w każdym wieku – szczególnie groźne są tu powtarzające się oparzenia słoneczne.
Coraz więcej uwagi poświęca się też szkodliwości światła niebieskiego oraz HEV (high energy visible light) emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Kolejny czynnik ryzyka to zanieczyszczenie środowiska. Związki chemiczne i zanieczyszczenia obecne w powietrzu działając na skórę powodują stres oksydacyjny, uszkadzają barierę skóry i nasilają stany zapalne, z czego biorą się m.in. zmiany barwnikowe skóry.
Jak wobec tego pielęgnować męską skórę?
Ochrona skóry 20- i 30-latków
U młodych mężczyzn, w wieku ok. 20 lat, może jeszcze występować trądzik przetrwały lub późnego początku. Mogą też być widoczne ślady potrądzikowe, w postaci czerwonych przebarwień lub blizn zanikowych, które można usuwać laserowo. W przypadku braku problemów z trądzikiem wystarczą działania zapobiegawcze: odpowiednie nawilżenie, w zależności od warunków pogodowych (ewentualnie natłuszczenie) oraz ochrona anty-UV.
Prawidłowa pielęgnacja powinna obejmować stosowanie preparatu po goleniu oraz – w zależności od pogody – kremu z filtrem (minimum UV 30, przy intensywnym słońcu – 50 plus). Przy dłuższym przebywaniu na słońcu krem należy nakładać co 2-3 godziny. Na noc, w zależności od stanu skóry, warto stosować krem nawilżający/łagodzący lub krem odżywczy. Obecnie dostępne preparaty mają lekką konsystencję oraz tzw. męski zapach. W wypadku utrzymujących się jeszcze problemów z trądzikiem można użyć kremu przeciwtrądzikowego. Dodatkowo warto stosować suplementację witaminą D.
W zestawie proponowanych zabiegów dla 20-latków znajdują się m.in. mikrodermabrazja, kawitacja i sonoforeza.
W wieku 30 lat na ogół pojawiają się na skórze pierwsze zmarszczki oraz pierwsze przebarwienia słoneczne. Ogólne zasady pielęgnacji skóry trzydziestolatka nie różnią się znacząco od tych wskazanych wcześniej, choć wskazany jest większy nacisk na kremy odżywcze a nie przeciwtrądzikowe.
Do grupy zabiegów pielęgnacyjnych dołączają za to rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym i fotoodmładzanie laserem lub IPL. W suplementacji – w zależności od trybu życia – warto uwzględnić multiwitaminy i antyoksydanty.
Pielęgnacja 40+
U 40-letnich mężczyzn występują postępujące objawy starzenia skóry. Może też pojawić się trądzik różowaty, objawiający się początkowo napadami rumienia. Potem rumień utrwala się, a następnie pojawiają się grudki i krostki. Trądzik różowaty występuje rzadziej u panów niż u pań, ale u mężczyzn występuje częściej tzw. faza przerostowa (np. duży czerwony nos). Problemom skórnym mogą towarzyszyć problemy z oczami, przykładowo związane z trądzikiem różowatym zapalenia spojówek. W razie stwierdzenia trądziku różowatego warto zainteresować się preparatem redukującym rumień na dzień i na noc. Jeżeli trądzik jest bardzo nasilony lub pojawiają się krostki, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa
W wieku pięćdziesięciu lat następuje wiotczenie skóry, pogorszenie owalu twarzy (utrata zarysów tzw. męskiej żuchwy). W późniejszym wieku dochodzi dodatkowo zwiększona suchość skóry. Skóra może również zacząć swędzieć. Dlatego pielęgnacja skóry dojrzałej powinna obejmować stosowanie kremów liftingujących oraz nawilżających, o bogatszej konsystencji. Polecane zabiegi to wypełniacze i botoks.
W zestawie suplementów dojrzałego mężczyzny powinny znaleźć się preparaty zawierające kolagen, kwas hialuronowy, kwasy omega i DHEA.