Większość kobiet w czasie ciąży odczuwa różnego rodzaju zachcianki. Mówi się, że należy jeść wszystko, na co ma się ochotę, ponieważ organizm sygnalizuje w ten sposób czego mu brakuje. Takie podejście jest dobre, jednak wymaga zachowania zdrowego rozsądku. Spożywanie wyłącznie słodkich lub słonych czy pikantnych produktów może niekorzystnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu, ale także może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Należy również wystrzegać się niektórych produktów, ponieważ mogą być źródłem gróźnych bakterii.
Czytaj też:
Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz, bóle piersi, zmęczenie
Oto kilka produktów, których powinny unikać kobiety w ciąży:
Surowe i niedogotowane mięso
Surowe lub niedogotowane mięso wiąże się z ryzykiem zatrucia salmonellą. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką reakcję na zakażenie salmonellą, a same bakterie mogą mieć wpływ na dziecko. Biorąc pod uwagę, że salmonella może powodować ciężką biegunkę, może również prowadzić do odwodnienia.
Surowe jajka
Kobiety w ciąży powinny też uważać na wszystkie produkty z dodatkiem jajek, ponieważ w tym przypadku również istnieje duże ryzyko zakażenia salmonellą. Lepiej więc unikać także jajek na miękko czy w koszulce oraz półpłynnej jajecznicy.
Sery pleśniowe
Spożywanie serów pleśniowych wiąże się z ryzykiem zakażenia bakterią listeria monocytogenes, wywołującą listeriozę. Bakterię tę można znaleźć w glebie i skażonej wodzie lub roślinach. Surowe ryby mogą ulec zakażeniu podczas przetwarzania. Listerioza może zaburzać rozwój układu neurologicznego dziecka, a także spowodować poronienie lub przedwczesny poród. To samo dotyczy niepasteryzowanego mleka.
Sushi z surową rybą
Jedzenie surowych ryb grozi zakażeniem toksoplazmozą, salmonellą lub pasożytami. Decydując się na sushi, najlepiej wybrać przekąski wegetariańskie lub z dodatkiem pieczonego mięsa. Przed zjedzeniem jakiegokolwiek mięsa (nawet ryby) należy się upewnić, że nie jest surowe.
Czytaj też:
Kawa w ciąży? Nowe badania budzą niepokój
Alkohol
Naukowcy nie mają wątpliwości – nie istnieje żadna bezpieczna ilość alkoholu dla kobiet ciężarnych. Już jedna lampka wina ma wpływ na płód. Im więcej alkoholu spożywa kobieta, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.
Niemyte warzywa i owoce
Warzywa są bezpieczne i stanowią niezbędny element zrównoważonej diety. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że są one myte, aby uniknąć potencjalnego narażenia na toksoplazmozę. Toksoplazmoza może zanieczyszczać glebę, w której uprawiane są warzywa. Mogą one też mieć styczność z odchodami zwierząt, zawierającymi różne bakterie.
Fast-food
Przetworzone produkty mają niską zawartość składników odżywczych i zawierają dużo kalorii, cukru i tłuszczów. Chociaż podczas ciąży konieczne jest zwiększenie masy ciała, nadmierny wiąże się z wieloma powikłaniami i chorobami. Obejmują one zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej i powikłań okołoporodowych.