Wrzody żołądka mogą pojawić się niezależnie od wieku. Czasem spotykane są nawet u dzieci. Wrzody występują nie tylko w żołądku. Mogą rozwinąć się także w dwunastnicy czy też w jelitach, a wtedy objawy nieco się różnią. Bez względu na miejsce występowania owrzodzeń, zawsze jest to niepokojące zjawisko, mogące nieść szereg poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Wrzody żołądka – przyczyny
Do czynników ryzyka wystąpienia wrzodów żołądka zalicza się:
-
palenie papierosów,
-
nadużywanie alkoholu,
-
prowadzenie niezdrowej diety,
-
zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
-
nadużywanie niektórych leków (np. przeciwbólowych),
-
jedzenie ostrych potraw,
-
stres.
Znajomość najczęstszych przyczyn powstawania wrzodów żołądka może wpłynąć na nasze codzienne wybory, a co za tym idzie – uchronić nas przed chorobą wrzodową. O ile jednak unikanie alkoholu, leków czy papierosów jest stosunkowo proste, ze stresem trudno wygrać. Nie bez powodu mówi się, że z jakiegoś powodu „nabawiliśmy się wrzodów żołądka”.
Chorobie wrzodowej zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż ją leczyć.
Czytaj też:
Rak jamy ustnej – objawy, które łatwo zbagatelizować
Wrzody żołądka – objawy
Wiele osób zmaga się z chorobą wrzodową. Niestety nie mając o tym pojęcia. Objawy łatwo bowiem zbagatelizować, chociaż są dość charakterystyczne. Dopiero gdy zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie, zaczynamy szukać pomocy. Jednak jak z każdą chorobą – im szybka diagnoza i mniej zaawansowane stadium, tym łatwiejsze i szybsze leczenie.
Oto kilka sygnałów, które powinny wzbudzić niepokój:
-
nudności,
-
wymioty,
-
ból na wysokości żołądka,
-
zgaga,
-
niestrawność,
-
ucisk za mostkiem,
-
pieczenie w żołądku lub przełyku,
-
ból żołądka 1-2 godziny po posiłku,
- ból poniżej mostka lub nad pępkiem,
- odbijanie treści pokarmowej,
-
zmęczenie,
-
ogólne złe samopoczucie,
-
niechęć do jedzenia w obawie przed bólem,
-
spadek masy ciała.
Nawet drobne, nieleczone nadżerki błony śluzowej mogą przerodzić się w duże wrzody. A te, nieleczone, mogą prowadzić do masywnych krwotoków wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, gdy tylko zauważy się u siebie objawy choroby wrzodowej.
Czytaj też:
Dlaczego warto jeść kefir? 5 rewelacyjnych właściwości
Wrzody żołądka – diagnostyka i leczenie
Po zebraniu wywiadu, lekarz zleci gastroskopię, podczas której pobrana zostanie także próbka do badań histopatologicznych. W zależności od przyczyn choroby zostaje wdrożone odpowiednie leczenie. Np. zakażenie bakterią Helicobacter pylori wymaga wdrożenia leków. Jednak niezależnie od przyczyny, chory z wrzodami żołądka musi drastycznie zmienić swoje nawyki żywieniowe i bezwzględnie stosować się do nowej diety. Konieczna jest też zmiana stylu życia (ograniczenie używek i stresu).
Lista produktów zakazanych w leczeniu choroby wrzodowej jest bardzo długa, dlatego też przy przejściu na dietę warto udać się po pomoc do dietetyka.
Komentarze