Istnieje wiele różnych odmian cebul, np. cebula czosnkowa, cukrowa, dymka, czerwona czy szalotka. Cebulę możemy kupić właściwie w każdym sklepie spożywczym, warzywniaku, dostaniemy ją też na straganie. To wyjątkowo tanie warzywo znane jest od wieków. Miłośnicy medycyny naturalnej używają jej do zwalczania niektórych infekcji. Większość z nas w dzieciństwie piło syrop z cebuli na przeziębienie, ponieważ nasze babcie przekazywały sobie recepturę z pokolenia na pokolenie. Dziś cebuli używamy głównie w kuchni, ze względu na jej smak i aromat. Przy czym jedni ją lubią, a inni wręcz nie znoszą.
Cebula – skład
Cebula jest pełna witaminy C, związków siarki, flawonoidów i innych fitochemikaliów, które zapewniają silne właściwości lecznicze. Cebula jest również bardzo bogata w polifenole, które odgrywają ważną rolę w zapobieganiu i zmniejszaniu postępu chorób takich jak rak, cukrzyca, a także różnych chorób neurodegeneracyjnych i sercowo-naczyniowych. Te polifenole sprzyjają także utrzymaniu prawidłowej flory jelitowej, która sprzyja zdrowiu i trawieniu. Jednym z głównych składników cebuli jest także kwercetyna. Kwercetyna jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem o znaczących właściwościach przeciwzapalnych, ale może również pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, a nawet nowotwory. Kwercetyna pomaga zapobiegać uwalnianiu histaminy – substancji chemicznej w organizmie, która powoduje reakcje alergiczne.
Cebula – właściwości prozdrowotne
Oto kilka niesamowitych właściwości cebuli:
-
Ekstrakt z cebuli może obniżyć wysoki poziom cukru we krwi i poprawić poziom cholesterolu.
-
Jedzenie cebuli może zapobiegać owrzodzeniom żołądka poprzez wychwytywanie wolnych rodników i zapobieganie wzrostowi mikroorganizmów tworzących wrzody.
-
Syrop z cebuli pomaga zwalczyć kaszel i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
-
Wysoki poziom aminokwasów zawierających siarkę w cebuli ma silne działanie odtruwające organizm.
-
Fitochemikalia zawarte w cebuli wspierają układ odpornościowy, chronią nas przed różnymi chorobami i infekcjami.
-
Cebula jest często stosowana w celu zapobiegania próchnicy zębów i infekcji jamy ustnej, dzięki właściwościom bakteriobójczym.
Cebula – zastosowanie
Cebulę można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jest wyjątkowo tania i łatwo ją przechowywać w domu. Poza wspomnianym wcześniej syropem z cebuli, można ją także wykorzystać w kuchni. Jest świetna na surowo – wystarczy dodać ją do sałatki czy surówki lub pokroić i połączyć z pomidorem. Sprawdzi się jako dodatek do dań smażonych, pieczonych, duszonych i gotowanych, a także jako zupa-krem. W okresie jesienno-zimowym cebula powinna być stałym elementem naszej diety.