Monika Radowska: Aż 95 proc. leczonych pacjentów ocenia jakość usług Lexum jako doskonałą lub bardzo dobrą. Jak się osiąga taki sukces?
DR JAN GRZESZKOWIAK: Składają się na to dwa czynniki. Pierwszy to fakt, że lekarze pracujący w Lexum mają bardzo duże doświadczenie w opiece nad pacjentami, diagnostyce, kwalifikowaniu do zabiegów i w samym operowaniu. Drugi element to sposób, w jaki podchodzimy do pacjenta. Każdą osobę traktujemy indywidualnie – bierzemy pod uwagę jej tryb życia, rodzaj pracy. Ważna jest też rzetelność wszystkich badań. Dzięki temu jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania, z którymi przychodzą pacjenci, a także zminimalizować ryzyko powikłań.
Jeden z najpopularniejszych zabiegów okulistycznych to laserowa korekcja wzroku. Czy każdy może skorzystać z tej możliwości?
Metodę tę można zastosować u niemal wszystkich dorosłych pacjentów, którzy chcieliby pozbyć się okularów. Aby poddać się zabiegowi chirurgii laserowej, należy mieć stabilną wadę wzroku i zdrowe oczy. Nie ma górnej granicy wieku. O możliwości wykonania zabiegu korekcji wzroku decyduje chirurg okulista po zapoznaniu się z wynikami badań. Warto umówić się na bezpłatną konsultację w klinice Lexum i dowiedzieć się, jak się pozbyć okularów na zawsze.
Czy taki zabieg daje trwały efekt i całkowicie leczy wadę?
W większości przypadków tak jest. Niezwykle rzadko się zdarza, by usunięta wada wzroku się odnowiła. Takie ryzyko jest nieco większe, jeśli wada była bardzo duża.
Kiedy warto usunąć wadę wzroku?
Zdarza się, że usuwamy wady tak małe jak -0,5 dioptrii. Na takie zabiegi decydują się na przykład piloci czy nawigatorzy, dla których doskonały wzrok jest bezcenny. Zdarzają się też osoby, które operujemy dopiero przy wadzie -10 dioptrii. Generalnie decydujemy się na zabiegi przy wadach nieprzekraczających -10 i +6 dioptrii.
Jakie są zalety korekcji laserowej?
Najważniejsza to znaczna poprawa komfortu życia. Rezygnacja z kupowania i dobierania kolejnych okularów i soczewek to także ostatecznie oszczędność pieniędzy.
A co z osobami, które nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
W takim wypadku możliwa jest tradycyjna, nielaserowa operacja usunięcia wady wzroku. Na naturalną soczewkę wszczepiamy dodatkową soczewkę, tzw. fakijną. Robimy tak, gdy wada wzroku jest bardzo duża lub rogówka jest zbyt cienka, aby zastosować laser.
W klinikach Lexum można też przeprowadzić m.in. operację stożka rogówki. Na czym polega ta choroba i jak się ją leczy?
To choroba uwarunkowana genetycznie. Rogówka ma kształt stożkowy zamiast kulistego, czyli jest wybrzuszona. Z upływem lat to wybrzuszenie się zwiększa i może doprowadzić nawet do przebicia rogówki. W naszej klinice leczymy to schorzenie metodą nazywaną cross-linking. Polega ona na miejscowym podaniu ryboflawiny i naświetlaniu tkanki rogówkowej światłem UVA o długości 365 nm. Dzięki temu rogówka się wzmacnia, a stożek nie tylko przestaje się powiększać, lecz także czasem wręcz maleje. Aby dodatkowo poprawić ostrość widzenia u takich pacjentów, wszczepiamy tzw. pierścienie śródrogówkowe, indywidualnie przygotowane dla pacjenta. Cały zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. To jedyna dostępna na świecie metoda pozwalająca na leczenie stożka rogówki.
A jak się leczy zaćmę?
Zaćma, czyli mętnienie soczewki, najczęściej jest związana z wiekiem, ale może też być skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania leków czy zaburzeń metabolicznych, np. cukrzycy. W takim wypadku zmętniałą soczewkę zastępujemy sztuczną, która nigdy nie zmętnieje. Takie zabiegi wymiany soczewki trwają zaledwie 15-20 minut, wykonujemy je w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym.
Pewnie pacjenci obawiają się tych narzędzi, które się zbliżają do ich oczu?
Ludzie boją się nieznanego. Dlatego ważnym zadaniem lekarza okulisty, który operuje, i tego, który kwalifikuje do zabiegu, jest dokładne wyjaśnienie pacjentowi, jak zabieg będzie wyglądał. Zabiegi wykonywane w naszej klinice są bezbolesne. Jedyne, co pacjent czuje, to przytrzymywanie czy podawanie kropli.
Czy są osoby, które powinny badać oczy częściej niż inne?
Wiele chorób oczu ma podłoże genetyczne, dlatego jeśli chorował ktoś z rodziny, należy o tym powiedzieć podczas wizyty u lekarza okulisty. Dotyczy to m.in. wad wzroku, jaskry, zaćmy. Profilaktyczna wizyta raz w roku powinna wystarczyć. ■
www.lexum.pl
Kliniki Lexum działają w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie. W 2013 r. zostały włączone do międzynarodowej sieci Optegra, największej sieci prywatnych szpitali okulistycznych w Europie