Jak co roku kleszcze rozpoczęły swoją aktywność i stały się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Kojarzone kiedyś jedynie z terenami leśnymi, malowniczymi wiejskimi pastwiskami oraz niekoszonymi łąkami, na dobre zadomowiły się nie tylko na terenach podmiejskich, ale i w betonowej przestrzeni wielkich aglomeracji, gdzie chętnie bytują w parkach, na skwerach, a nawet na balkonach i tarasach. Jak pozbyć się kleszczy?
Co odstrasza kleszcze?
Wiele osób uważa, że jedynie chemiczne preparaty skutecznie odstraszają kleszcze. Jest to mit, w który wierzymy i tym samym podtruwamy się w trosce o zachowanie dobrego zdrowia. Warto wiedzieć, że ukąszenia kleszcza możemy uniknąć, nie tylko stosując chemiczne repelenty, ale także otaczając się odpowiednimi roślinami, które ze względu na wydzielany zapach odstraszają kleszcze, meszki oraz komary.
Rośliny na kleszcze
Lista roślin na kleszcze i inne dość irytujące oraz niebezpieczne dla naszego zdrowia owady, czyli komary i meszki jest dość długa, ale na jej czele stoi dość pospolity chwast, czyli wrotycz. Roślinę tę zna każdy, kto przynajmniej raz, będąc na łące lub polanie, poczuł dość nietypowy i nieprzyjemny zapach, przypominający połączenie kamfory i kociego moczu. To był właśnie zapach wrotyczu.
Wrotycz pospolity – co musisz wiedzieć o tej roślinie, zanim posadzisz ją w ogrodzie?
Wrotycz pospolity był kiedyś powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Roślina ta wykazuje, m.in. działanie rozkurczające, przeciwpasożytnicze, uspokajające, przeciwzapalne, antydepresyjne i antyseptyczne, ale jest też silnie trująca. Ziele wrotyczu możemy kupić w sklepach zielarskich, ale ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia stosuje się je wewnętrznie coraz rzadziej.
Wrotycz zawiera trujący tujon, dlatego stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Trzeba pamiętać, że związek ten obecny jest także m.in. w szałwii i piołunie, dlatego trzeba uważać i na te zioła oraz stosować je w niewielkich ilościach; tujon działa na układ nerwowy, powodując m.in. psychozę.
Jak wygląda wrotycz?
Wrotycz jest dość charakterystyczną rośliną; poznamy ją nie tylko po nieprzyjemnym zapachu, ale także po specyficznym wyglądzie. Osiąga ona nawet do 1,5 m wysokości, ma pierzaste liście oraz zebrane w koszyczki, intensywnie żółte kwiaty, które tworzą baldaszkowate kwiatostany. Wrotycz rośnie przeważnie przy polnych drogach, w okolicy rzek, na łąkach, polanach i nieużytkach oraz w przydrożnych rowach. Sadzonki tej rośliny od pewnego czasu znajdziemy w sklepach ogrodniczych, więc nie musimy udawać się za miasto lub na wieś i wykopywać roślin w celu posadzenia ich w naszej prywatnej, zielonej przestrzeni.
Warto pamiętać, że posadzenie wrotyczu w ogrodzie, w którym bawią się małe dzieci, może być potencjalnie niebezpieczne. Z tego samego powodu nie należy sadzić go w pojemnikach na balkonach i tarasach, bo wszędobylski i ciekawski maluch może się nim zbytnio interesować. Ze względu na dość specyficzny zapach roślina ta raczej nie przyciąga zwierząt domowych i nie jest ich przysmakiem, choć mogą znaleźć się wyjątki od tej reguły.
Leśnicy, którzy z racji wykonywanego zawodu są wyjątkowo narażeni na ukąszenia kleszczy i wiążące się z tym choroby, polecają spryskiwać ubranie oraz skórę naparem z wrotyczu.
Jakie rośliny odstraszają kleszcze?
Oprócz wrotyczu skutecznym „odstraszaczem” kleszczy jest też rozmaryn lekarski, który można posadzić w słonecznej części ogrodu oraz w pojemnikach na balkonie i tarasie. Rozmaryn to nie tylko skuteczna roślina na kleszcze, ale również przyprawa i składnik leczniczych mieszanek ziołowych. Kleszcze odstrasza też kocimiętka, lawenda wąskolistna i złocień dalmatyński.
Czytaj też:
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu – czym się różnią?