Śnienie ma miejsce zwykle podczas snu REM, który może występować wiele razy w ciągu nocy. Ten etap snu charakteryzuje się szybkim ruchem oka (co oznacza skrót REM), zwiększonym ruchem ciała i szybszym oddychaniem.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology i opublikowane przez International Business Times sugeruje, że osoby, które zgłosiły silne przypominanie snu, miały większą aktywność w połączeniu skroniowo-ciemieniowym niż ci, którzy często nie przypominają sobie swoich snów.
Jak zapanować nad swoimi snami? Sprawdź, co radzi psychiatra dr Zenon Waldemar Dudek:
Czynniki, takie jak stres lub przeżycie traumy, mogą również powodować, że ludzie mają żywe sny lub koszmary senne, które z większym prawdopodobieństwem przypomną sobie następnego dnia. Na przykład osoba, która zmaga się z żalem po stracie bliskiej osoby, może śnić o śmierci tej osoby. Pamiętanie snu następnego dnia może wpłynąć na nastrój i wywołać jeszcze większy stres lub niepokój. Ponadto nadmierne zmęczenie w ciągu dnia może być oznaką problemów ze snem, które wymagają od osoby szukania pomocy. Jeśli w którymkolwiek momencie twoje sny lub pamięć o nich powodują stres lub niepokój, powinieneś rozważyć rozmowę z lekarzem.
Czytaj też:
Nie uprawiasz seksu zbyt często? Szybciej będziesz mieć menopauzę