Z czym kojarzy ci się starość? Czy wierzysz w stereotypy na temat seniorów? Że chorują przewlekle, garściami biorą leki, mają problemy z pamięcią, a ciało odmawia posłuszeństwa? Już nawet przedszkolaki w ten sposób myślą o dziadkach i babciach. Sposobem na złagodzenie tych negatywnych stereotypów dotyczących starzenia się jest promowanie relacji międzypokoleniowych, aby młodsi ludzie mogli zobaczyć, jak starsi dorośli cieszą się szczęśliwym, zdrowym życiem. Okazuje się bowiem, że to od naszego nastawienia do procesu starzenia się może zależeć faktyczny stan zdrowia na starość.
Myślenie życzeniowe a proces starzenia się
Naukowcy zmierzyli samoocenę starzenia się, prosząc respondentów o stwierdzenie, w jakim stopniu zgadzają się lub nie zgadzają się z takimi stwierdzeniami, jak: „Sprawy się pogarszają, gdy się starzeję”, „Mam tyle energii co w zeszłym roku”, „Gdy się starzejesz, jesteś mniej przydatny”. W podobny sposób mierzyli optymizm.
Wyniki pokazały, że zgodnie z przewidywaniami wyższy optymizm wiązał się z bardziej pozytywnym postrzeganiem samego siebie w procesie starzenia się. Wcześniejsze badania dotyczące starzenia się wykazały, że sposób myślenia o sobie w wieku 50 lat przewidywał szeroki zakres przyszłych wyników zdrowotnych do 40 lat później – w tym zdarzenia sercowo-naczyniowe, pamięć, równowaga, wola życia, hospitalizacje, a nawet śmiertelność.
Czytaj też:
Czy jedząc mało mięsa będziesz żyć dłużej? Oto, co mówi medycyna