Wczesne wykrycie raka jest jednym z najważniejszych momentów w leczeniu raka. Kiedy rak zostanie zdiagnozowany, zanim rozprzestrzeni się w narządzie lub nawet w innych narządach ciała, łatwiej jest go leczyć, a szanse na skuteczne leczenie i przeżycie rosną.
Nie zwracaj uwagi na przekazywanie wiadomości i inne informacje, które można znaleźć w Internecie bez żadnych dowodów naukowych. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego, co usłyszałeś, zapytaj swojego lekarza. Niestety, szeroki dostęp do informacji niesie pewne zagrożenia.
Błędne poglądy na temat raka, w które nie wolno wierzyć
- Rak zawsze powoduje bolesne objawy – jest błędnym przekonaniem, że wszystkie nowotwory powodują ból. Rak często nie ma określonych objawów, szczególnie w początkowej fazie. Ważne jest, aby ludzie ograniczyli czynniki ryzyka (brak ruchu, spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, otyłość, palenie tytoniu itp.) i poddawali się odpowiednim badaniom przesiewowym w kierunku raka.
- Jeśli nikt w rodzinie nie miał raka, oznacza to, że jesteś wolny od ryzyka – tylko około 5-10% wszystkich nowotworów jest dziedzicznych lub genetycznych. Większość przypadków raka (90-95%) jest spowodowana mutacjami w DNA, które pojawiają się w ciągu życia człowieka jako produkt uboczny starzenia się i narażenia na czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, tytoń i inne czynniki rakotwórcze.
- Diagnoza raka zagraża życiu lub prowadzi do śmierci – podczas gdy rak był kiedyś uważany za wyrok śmierci, dziś coraz więcej pacjentów z rakiem przeżywa, jeśli zostanie zastosowane odpowiednie i terminowe leczenie. Przy tak wielu przełomach w leczeniu raka, niektóre nowotwory są całkowicie uleczalne, a większość pacjentów po wyleczeniu może żyć długo i zdrowo.
- Biopsja igłowa lub zabieg chirurgiczny mogą powodować rozprzestrzenianie się raka – badania obaliły mit, że biopsje raka zaburzają komórki rakowe i powodują ich przemieszczanie się i rozprzestrzenianie. Biopsje dostarczają bardzo cennych informacji – pomagają potwierdzić złośliwość i pozwalają onkologom zaplanować leczenie w oparciu o charakterystykę guza.
- Wszyscy chorzy na raka otrzymują dokładnie to samo leczenie – leczenie raka odeszło od podejścia uniwersalnego. Plany leczenia są bardzo zróżnicowane w zależności od stadium i typu raka, a także predyspozycji pacjenta. Coraz częściej leczenie raka dostosowuje się na podstawie testów molekularnych – specyficzne zmiany lub mutacje w komórkach nowotworowych mogą pomóc w ukierunkowaniu leczenia. W ostatnich latach firmy opracowały testy prognostyczne, które analizują budowę molekularną guza pacjenta i szacują prawdopodobieństwo nawrotu.
Czytaj też:
Smutne statystyki: Rak w Polsce zabija szybko i często