Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów wykonywanych przez wojskowych lotników. Jak czytamy na stronie Wojska Polskiego, to dzięki nim już od wielu lat transportuje się organy ludzkie w celu ratowania życia. Akcja została zapoczątkowana na wniosek profesora Zbigniewa Religi w lutym 1985 r.
„Transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu. Siły Zbrojne RP przeprowadziły setki takich lotów w ramach Akcji Serce” – informuje Wojsko Polskie.
#AkcjaSerce ważną inicjatywą Wojska Polskiego
Kolejny lot dn. 20 lipca 2021 roku na trasie Gdynia - Warszawa - Gdynia wykonała załoga samolotu Bryza z 43 Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.
Lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich od wielu lat zaangażowani są w akcję. Często biorą w niej udział także statki powietrzne 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.
Jak podaje Rzeczpospolita, nie ma dokładnych statystyk, ilu pacjentów udało się uratować w ciągu przeszło 35 lat trwania Akcji Serce, jednak lekarze wskazują, że co najmniej kilkuset. W tym czasie zdarzały się wyloty do innych krajów, m.in. Austrii, Niemiec, Czech i Rosji. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.
Czytaj też:
Budowa serca – anatomia, funkcje, położenie serca