Jaką rolę odgrywają randki w związku i czy mogą one pomóc małżonkom na nowo zbudować bliskość? O tym, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu i pielęgnacja łączącej dwie osoby relacji, opowiada psycholog, seksuolog i terapeuta Maria Kmieciak.
WPROST: Randka to spotkanie dwóch osób, które ma intymny charakter, a jego celem może być "umocnienie relacji emocjonalnych i seksualnych". Czym jest randka w długoletnim związku?
Maria Kmieciak: Myślę, że do tej definicji warto dołożyć sformułowanie, że randka to „przyjemna konieczność”.
Przywykliśmy sądzić, że randki dotyczą osób, które dopiero się poznają, a ich związek się rozwija. Tymczasem wielu psychologów i seksuologów podkreśla, że randki stanowią wręcz podstawę małżeństwa, pozwalając w pełni rozwinąć potencjał, jaki się w nim znajduje. Jaką rolę pełnią randki w związku?
Często uważamy, że randki dotyczą tylko początkowych faz związku. I to właśnie przez takie mylne pojmowanie randkowania ludzie w długich relacjach już dawno wykreślili randki ze swoich grafików. To błąd, który niestety często pokutuje poważnymi konsekwencjami w związku i w małżeństwie.
O każdy związek trzeba dbać. Randki są świetnym sposobem, który pozwala relacji pozostać żywą i pełną energii; są one wręcz niezbędnym elementem sprzyjającym budowaniu bliskiej, satysfakcjonującej więzi. Wraz z czasem trwania związku zapominamy, że budowanie bliskości i rozwijanie intymności jest naszym wyborem, tak samo jak wyborem jest poddanie się codziennej rutynie. Ważnym jest, aby świadomie wybierać bliskość i wzajemne dbanie o siebie.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.