U podłoża choroby Parkinsona leży trwałe i nieodwracalne uszkodzenie komórek tzw. istoty czarnej mózgu, znajdującej się śródmózgowiu pnia mózgu. Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona choruje 80–100 tys. osób. Na całym świecie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – dotyczy 6 mln osób.
Przypadki choroby u dziennikarzy
Dziennikarz Mark Mardell zdradził, że po raz pierwszy zauważył objawy choroby podczas zakupów w supermarkecie. Miał problemy z otwarciem opakowań.
„Zauważyłem, że moje ramiona nagle zaczęły unosić się nad moją głową bez powodu i tam pozostawały. Miałem poczucie, że dzieje się coś okropnego”– wspomina.
Jak się okazało, te dziwne odczucia lekarze zakwalifikowali do objawów choroby Parkinsona. W Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych Włodzimierz Szaranowicz.
„Nagle zacząłem wolniej kojarzyć, nie znosiłem stresu, uciekałem przed nim” — mówił w TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz.
Wczesne objawy choroby Parkinsona
Początkowe objawy choroby Parkinsona często nie są kojarzone z tą chorobą. Mogą dotyczyć zarówno zaburzeń fizycznych jak i psychicznych, należą do nich:
-
drżenie rąk,
- depresja i lęk,
- utrata węchu,
- problemy ze snem,
- problemy z wypróżnianiem,
- zaburzenia pamięci,
- suchość bądź nadmierna ilość śliny w ustach,
- łojotok na twarzy,
- nadmierna potliwości,
- zaburzenia regulacji cieplnej ciała.
Objawy zaawansowanej choroby
W zaawansowanej fazie choroby u pacjentów występują:
- postępujące drżenie mięśni,
- powolne wykonywanie czynności,
- sztywność mięśni,
- zaburzenia psychiczne (nerwica natręctw czy halucynacje).
Na chorobę Parkinsona częściej chorują mężczyźni
Jak wynika ze statystyk, na chorobę Parkinsona częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, okazuje się, że aż 10–krotnie u ludzi, którzy ukończyli 70. rok życia. Znane są jednak przypadki wystąpienia choroby przed 40. rokiem życia. Leczenie opiera się w dużej mierze na łagodzeniu objawów choroby.