Sztuczne światło w nocy wiąże się z zaburzeniami kontroli poziomu glukozy we krwi i zwiększonym ryzykiem cukrzycy – wykazało nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Diabetics”. Okazuje się, że narażenie na działanie światła LAN przyczyniło się aż do 9 milionów przypadków choroby! Badanie potwierdzające tę teorię zostało przeprowadzone przez dr Yu Xu i współpracowników z Szanghajskiego Instytutu Chorób Endokrynologicznych i Metabolicznych Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju.
Światło w mieście to już „zanieczyszczenie”
Naukowcy twierdzą, że narażenie na sztuczną sieć światła LAN jest czynnikiem ryzyka, na które we współczesnych społeczeństwach nikt nie zwraca większej uwagi. Intensywność miejskiego zanieczyszczenia świetlnego dotyka nie tylko mieszkańców dużych miast, ale także mieszkańców odległych obszarów. Ponadto zanieczyszczenie światłem zmienia rytm dobowy owadów, ptaków i innych zwierząt, powodując przedwczesną śmierć i utratę różnorodności biologicznej.
Dlaczego światło w nocy szkodzi?
Znane są powiązania między sztuczną siecią LAN a problemami zdrowotnymi u ludzi. Badanie przeprowadzone na pracownikach nocnej zmiany wykazało, że osoby narażone na działanie jaśniejszego światła były bardziej narażone na zaburzenia rytmu okołodobowego, a także na większe ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Inne badania wykazały, że większa ekspozycja na LAN była związana z odpowiednio 13% i 22% wzrostem prawdopodobieństwa nadwagi i otyłości. Światło w sypialni było związana z rozwojem cukrzycy u osób starszych.
Okazuje się, że wraz ze wzrostem intensywności LAN w południowych Indiach nastąpił odpowiedni wzrost średniego wskaźnika masy ciała (BMI), skurczowego ciśnienia krwi i poziomu „złego” (LDL) cholesterolu w narażonej populacji.
Sztuczne świato a cukrzyca
Postęp choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca w dużej mierze zależy od środowiskowych czynników ryzyka. Szybka urbanizacja i wzrost gospodarczy powodują znaczny wzrost oświetlenia miejskiego i liczby osób narażonych na jego działanie. Osoby mieszkające w miastach są podatne na odejście od naturalnego 24-godzinnego cyklu dnia i nocy na całodobowy czas pracy i wypoczynku, często pozostając poza domem do późna i narażając się na sztuczną sieć LAN.
Badanie przeprowadzone w Chinach w 2010 r. wykazało, że najwyższa ekspozycja na światło wiązała się ze względnym wzrostem częstości występowania cukrzycy o 28% w porównaniu do obszarów o najmniejszej ekspozycji. Pomiarów dokonywano w 162 miejscach w całym kraju, analizując dane zdrowotne prawie 100 tys. dorosłych osób.
Naukowcy oszacowali, że ponad 9 milionów przypadków cukrzycy u dorosłych Chińczyków w wieku ≥18 lat można przypisać ekspozycji na sztuczne światło. Nietrudno domyślić się, że w przypadku postępującej urbanizacji liczby te mogą rosnąć. Chociaż związek między ekspozycją światło a cukrzycą może nie być tak silny, jak w przypadku innych czynników ryzyka, wszechobecność sztucznego światła na zewnątrz oznacza, że skala narażenia populacji jest ogromna.
Czytaj też:
Jak żyją nastolatki z cukrzycą typu 1? Trend „Diabetic routine” łamie tabu na TikTokuCzytaj też:
Blaski i cienie diety ketogenicznej. Czy jest dla ciebie? Ekspertka wyjaśnia