Domowe sposoby na gazy – herbatki ziołowe, masaż, kąpiel i inne
Wzdęcia i gazy jelitowe utrudniają normalne funkcjonowanie, powodując ból oraz dyskomfort. Wzdęty brzuch, bolesne skurcze jelit, które związane są z przemieszczaniem się pęcherzyków gazów w ich obrębie, a także inne dolegliwości możemy skutecznie złagodzić domowymi sposobami. Nie należy jednak rezygnować z konsultacji lekarskiej, gdy pomimo zmiany diety oraz stosowania ziół dolegliwości nie ustępują, bo może to wskazywać na chorobowe podłoże dolegliwości.
Co powoduje gazy w jelitach?
Wzdęcia brzucha i gazy jelitowe mogą mieć różne podłoże. Najczęściej związane są ze stosowaną dietą oraz trybem życia, który wpływa na pojawienie się zaburzeń czynnościowych ze strony układu pokarmowego. Przyczyną wzdęć i towarzyszących im gazów jelitowych okazują się najczęściej:
- dieta bogata w tłuszczę i pokarmy ciężkostrawne,
- połykanie powietrza podczas picia i jedzenia,
- nietolerancja laktozy,
- nietolerancja glutenu,
- zespół jelita drażliwego,
- brak aktywności fizycznej,
- schorzenia żołądka,
- choroby rozwijające się w jelicie grubym.
Wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej mogą pojawić się także u osób, które stosują zdrową dietę. W tym przypadku częstą przyczyną gazów jelitowych są bogate w składniki odżywcze, jednak ciężkostrawne i wzdymające nasiona roślin strączkowych. Warzywa strączkowe muszą zostać poddane właściwej obróbce, aby nie wpływały w niekorzystny sposób na pracę jelit oraz nie powodowały gromadzenia się w układzie pokarmowym gazów jelitowych.
Co jeszcze powoduje, że w jelitach gromadzą się gazy i pojawia się wzdęcie brzucha? Coraz częściej u osób w różnym wieku pojawiają się nietolerancje pokarmowe. Ból brzucha, wzdęcia i gazy pojawiają się nie tylko na skutek spożycia cukru mlecznego, czyli laktozy oraz glutenu, ale także stosowania diety bogatej w produkty zawierające sztuczne dodatki do żywności. Gazy są dość częstym skutkiem ubocznym spożywania produktów bogatych w konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty.
Co więcej, gazy jelitowe mogą być związane ze spożywaniem napojów zawierających dwutlenek węgla, czyli napojów gazowanych. Często pojawiają się także z powodu siedzącego trybu życia – brak aktywności fizycznej ma negatywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego oraz perystaltykę jelit, powodując problemy trawienne.
Wzdęcia i gazy są również objawem nadmiernej fermentacji w jelitach, która może być skutkiem zaburzenia naturalnej równowagi mikrobioty jelit. Nadmiernej fermentacji w jelitach możemy zapobiegać. Zaburzenia trawienne leczy się m.in. odpowiednio dobraną florą bakteryjną w postaci probiotyków. Preparaty zawierające bakterie probiotyczne oraz stanowiące ich pożywkę prebiotyki w naturalny sposób wpływają na układ pokarmowy, chroniąc przed poważnymi schorzeniami.
Gazy w jelitach a sposób spożywania posiłków
Wzdęcia, uczucie pełności, skurcze żołądka, powiększenie obwodu brzucha oraz nadmiar gazów mogą wskazywać na błędy popełniane podczas spożywania posiłków. Jednym z nich jest połykanie powietrza w czasie zbyt szybkiego jedzenia, przyjmowania płynów, a także mówienia i żucia gumy. Problem połykania powietrza w czasie jedzenia jest szczególnie często obserwowany u dzieci oraz u osób prowadzących bardzo intensywny tryb życia.
U niemowląt i małych dzieci połykanie powietrza podczas picia i jedzenia, a także mówienia prowadzi do bolesnej kolki jelitowej. Dolegliwość ta pojawia się zarówno u niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem naturalnym. Aby uniknąć bolesnych dolegliwości u dziecka, trzeba zwrócić uwagę na sposób, w jaki jest ono przystawiane do piersi i czy właściwie pije z butelki ze smoczkiem. Rozwiązaniem problemu w przypadku dzieci karmionych butelką jest wybór dobrego smoczka antykolkowego.
Nadmiar gazów może powodować nie tylko wzdęcia, ale także uciążliwą czkawkę, co ma związek z podrażnieniem przepony.
Kiedy stosować domowe sposoby na gazy?
Domowe sposoby na gazy doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy problem spowodowany jest spożyciem wzdymających pokarmów, zaburzeniami czynności jelit na skutek siedzącego trybu życia oraz połykania powietrza. Warto wiedzieć, że dostępne metody redukcji gazów jelitowych nie powinny zastąpić wizyty u lekarza. Jeżeli często pojawiają się objawy wzdęć, trzeba wykonać badania, które pozwolą zdiagnozować dokładną przyczynę dolegliwości gastrycznych. Problem wzdęć może wskazywać na choroby przewodu pokarmowego, które diagnozuje lekarz gastrolog.
Doraźne stosowanie domowych sposobów na wzdęcia pomoże szybko wypuścić gazy z jelit, dzięki czemu odczujemy wyraźną ulgę i szybko pozbędziemy się nieprzyjemnych objawów.
Ważne: dyskomfortu w jamie brzusznej, któremu towarzyszą złe samopoczucie, nudności i wymioty, problem z oddawaniem stolca, gorączka oraz osłabienie, nie należy leczyć domowymi sposobami! W przypadku nasilonych dolegliwości oraz dodatkowych objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Sygnałem alarmującym są także nawracające gazy, bóle brzucha i inne dolegliwości gastryczne po każdym posiłku, które mogą wskazywać na problemy z trzustką, wątrobą lub woreczkiem żółciowym.
Aby uniknąć pogorszenia się stanu zdrowia, nie należy leczyć się na własną rękę dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią lub się nasilą, to konieczne jest zaprzestanie stosowania domowych sposobów na gazy i udanie się do lekarza, który wykona niezbędne badania m.in. badanie palpacyjne i badanie USG jamy brzusznej.
Domowe sposoby na gazy – herbatki ziołowe
Zioła to tradycyjnie stosowany sposób na różne problemy gastryczne. Regulują one pracę przewodu pokarmowego, wykazują działanie rozkurczowe, a także skutecznie redukują nadmiar gazów w jelitach.
Ziołowe herbatki i odwary możemy stosować nie tylko, gdy cierpimy z powodu niestrawności lub wzdęć, ale także spożywamy produkty wzdymające i ciężkostrawne. Działając profilaktycznie, możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i usprawnić procesy trawienne.
Do ziół tradycyjnie stosowanych w przypadku gazów, które są skutkiem stosowania ciężkostrawnej diety, chorób żołądka oraz jelit, połykania nadmiaru powietrza, a także braku aktywności fizycznej, zaliczamy m.in.:
- koper włoski,
-
babkę lancetowatą,
- koszyczek rumianku,
-
piołun,
- kłącze tataraku,
- siemię lniane,
- ziele tysięcznika,
- kwiat lipy,
- liść szałwii lekarskiej,
- nasienie gorczycy białej,
- ziele krwawnika.
Zielem, które działa rozkurczowo, łagodzi wzdęcia i pomaga pozbyć się zalegających w jelitach gazów, jest także mięta pieprzowa. Nie należy jednak jej nadużywać, bo częste picie naparów z mięty może doprowadzić do wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego.
Zioła na gazy możemy stosować profilaktycznie np. po ciężkostrawnym posiłku oraz doraźnie, kiedy pojawią się objawy wzdęć. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą w redukcji nieprzyjemnych dolegliwości jest zmiana diety oraz eliminacja szkodzących nam nawyków.
Kminek na gazy – czy jest pomocny?
Kminek często dodajemy do ciężkostrawnych potraw, aby zredukować ich niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest on nie tylko smaczną przyprawą, ale także słynącym z właściwości leczniczych zielem.
Nasiona kminku zwyczajnego, które większość osób stosuje jedynie jako aromatyczną przyprawę, możemy wykorzystać w celu przygotowania łagodzącego objawy wzdęć i ułatwiającego usuwanie gazów naparu. Wystarczy do szklanki wsypać łyżeczkę kminku, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 10 minut, aby przygotować zdrowy i skuteczny napar na gazy. Po wypiciu herbatki z kminku odczujemy wyraźną ulgę, co ma związek z jej rozkurczowym działaniem i właściwościami, które pozwalają zredukować zgromadzone w jelitach pęcherzyki gazów.
Domowe sposoby na wzdęcia – imbir i czosnek
Imbir i czosnek to także dobry sposób na gazy, który możemy stosować, gdy dokuczają nam nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zarówno korzeń imbiru, jak i czosnek skutecznie pobudzają wydzielanie soków trawiennych i redukują nadmiar gazów w jelitach.
Świeży lub suszony imbir możemy dodawać do potraw, aby zredukować ich wzdymające działanie oraz wykorzystać jako składnik aromatycznego naparu.
Czosnek także zmniejsza ciężkostrawność przygotowywanych potraw, przynosząc szubką ulgę w przypadku wzdęć i nadmiaru gazów. Możemy zjeść ząbek czosnku, gdy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości lub np. przygotować usprawniający procesy trawienne syrop z czosnku, którego działanie wzmocnimy, dodając starty korzeń imbiru.
Domowe sposoby na wzdęcia – masaż i kąpiel. Pomogą?
Ciepła kąpiel lub okład na brzuch oraz masaż to sposoby na wzdęcia, które od dawna stosowane są np. w przypadku kolki niemowlęcej. Ciepło działa rozkurczowo, a delikatny masaż pomaga szybko wypuścić gazy, które zgromadziły się w jelitach.
Już po kilku minutach ciepłej kąpieli oraz wykonanym masażu brzucha odczujemy wyraźną ulgę i pozbędziemy się uciążliwych dolegliwości, jeżeli nie są one związane z chorobą przewlekłą. Zamiast relaksu w wannie, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić, do brzucha możemy przyłożyć ciepły kompres żelowy lub termofor.
Masaż brzucha przy wzdęciach wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Delikatne, koliste ruchy pozwalają przyśpieszyć przemieszczanie się gazów w przewodzie pokarmowym oraz ich usunięcie z organizmu.
Aktywność fizyczna na gazy
Ruch nie tylko zapobiega wzdęciom, ale także ułatwia pozbycie się gazów z organizmu. Aktywność fizyczna wspomaga trawienie i ułatwia wypróżnianie, co jest jej dodatkową zaletą. Aby odczuć korzyści związane z dobroczynnym wpływem aktywności fizycznej na układ pokarmowy, nie musimy spędzać wielu godzin na siłowni lub w klubie fitness. Wystarczą codzienny spacer lub wykonywana systematycznie gimnastyka, aby zauważyć, że nasz metabolizm uległ znacznemu usprawnieniu i rzadziej dokuczają nam problemy gastryczne.
Masz gazy? Kiedy należy udać się do lekarza?
Domowe sposoby na gazy to jedynie działanie doraźne. W przypadku wzdęć i gazów zawsze powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, bo dolegliwości te mogą wskazywać na toczący się w układzie pokarmowym proces chorobowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy wzdęcia pojawiają się często, towarzyszą im dodatkowe objawy np. zaparcia i biegunki, a także odczuwamy ciągły dyskomfort w jamie brzusznej.