Kaszel, katar, ból gardła... ewidentnie coś jest na rzeczy, ale masz nadzieję, że to tylko zwykłe przeziębienie i za chwilę minie? Obyś się nie przeliczył i nie zignorował sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dopadło cię coś znacznie gorszego.
Jedni z powodu byle kichnięcia pędzą do lekarza, innym wydaje się, że sami wykaraskają się z zapalenia płuc. I jedno i drugie podejście jest dużą przesadą. Kiedy coś zaczyna nas rozkładać, warto obserwować swój organizm i to, jak radzi sobie z infekcją. Można wdrożyć domowe metody zwalcza infekcji, położyć się do łóżka i przyjąć różne specyfiki z apteki. Nie można jednak ignorować innych, niepokojących objawów, które się pojawią. Jeśli nasze „domowe sposoby” też nie przynoszą rezultatów, trzeba wybrać się do lekarza.
Zwykłe przeziębienie czy coś gorszego?
-
Boli cię całe ciało. Wskazanie różnic między przeziębieniem a grypą jest bardzo trudne, jednak najbardziej charakterystycznym elementem grypy jest ból całego ciała, nawet cebulki włosów zdają się boleć.
-
Silny ból gardła. Swędzące, drapiące czy piekące gardło, gdy jest się przeziębionym, jest zupełnie normalne, ale jeśli masz gorączkę z obrzękiem węzłów chłonnych i silny ból w gardle, który szybko narasta, to może być np. angina. Jeżeli jest spowodowana bakteriami, konieczne jest wdrożenie antybiotyku.
-
Gorączka nie ustaje. To nic nadzwyczajnego, jeśli utrzymuje nawet trzy dni. Organizm walczy z chorobą, jednak już po pięciu dniach powinno być lepiej. Jeżeli gorączka utrzymuje się kilka dni, w ogóle nie ustępuje lub wręcz jest coraz większa, należy wybrać się do lekarza.
-
Pojawił się ból ucha. Może i na początku było to zwykłe przeziębienie, ale jeśli doszedł nowy objaw w postawi pulsującego bólu ucha czy problemów ze słuchem, trzeba się temu przyjrzeć.
-
Masz wrażenie, że zaraz wyplujesz płuca. Kaszel bardzo często towarzyszy przeziębieniu, jednak powinien zaniepokoić, jeśli jest wyjątkowo silny, utrudnia oddychanie i spokojny sen, powoduje odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią. Możesz mieć zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, które może wywołać kaszel trwający od pięciu do sześciu tygodni. W takim wypadku konieczne jest konkretne leczenie i dużo odpoczynku.
-
Wymiotujesz lub masz biegunkę. Ani jedno, ani drugie nie jest objawem przeziębienia. To, co wielu ludzi określa jako grypę żołądkową, jest dokładniej nazywane zapaleniem żołądka i jelit. Prawdziwa grypa w ogóle nie wpływa na żołądek.
Czytaj też:
Co rujnuje twoją odporność? O tym nie miałeś pojęcia