Lekarze już od dawna ostrzegają, że średnia długość naszego życia ulega skróceniu. Zabijają nas nowotwory, ale nie tylko. Cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca – to choroby, które również są śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo łatwo je bagatelizujemy, ponieważ są dzisiaj powszechne. Pocieszający jest fakt, że wielu tym problemom zdrowotnym można łatwo zapobiec. Trzeba tylko jak najszybciej zmienić swoje codzienne nawyki i wdrożyć działania profilaktyczne. Naprawdę, dożycie późnej starości jest możliwe.
7 dobrych nawyków, które mogą przedłużyć życie
Kiedy jesteśmy młodzi, nie myślimy o chorobach i śmierci. Dopiero koło 40. roku życia zastanawiamy się (albo wtedy, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze problemy ze zdrowiem), jak o siebie zadbać. To dobry moment, by wprowadzić w swoim życiu kilka zmian.
-
Ogranicz cukier. Kiedy jesteśmy młodzi, nasz metabolizm jest szybszy, jednak wraz z wiekiem spowalnia. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do insulinooporności, stanu przedcukrzycowego, w którym organizm nie może prawidłowo przetwarzać węglowodanów. To już prosta droga do rozwoju cukrzycy typu 2. Ponadto zacznij po prostu zdrowo się odżywiać – zrezygnuj z tłustych mięs i potraw, wprowadź więcej warzyw, owoców, chudego białka, probiotyków, kwasów omega-3 i błonnika.
-
Wykonuj badania profilaktyczne. W przypadku kobiet będzie to np. samobadanie piersi, mammografia, cytologia. U mężczyzn – badanie prostaty. Niezależnie od płci, po 40. roku życia powinniśmy regularnie kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i regularnie wykonywać profilaktyczne badania, jak morfologi czy analiza moczu.
-
Zadbaj o aktywność fizyczną. Poza zwykłym treningiem kardio, wprowadź również trening siłowy, by rozbudować tkankę mięśniową. Po pierwsze, mięśnie zużywają więcej kalorii, co oznacza lepszą przemianę materii w ciągu dnia. Ale trening wytrzymałościowy pozytywnie wpływa też na kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy.
-
Zacznij się wysypiać. Z czasem brak snu może prowadzić do przyrostu masy ciała, upośledzenia funkcji poznawczych, zaburzeń hormonalnych.
-
Opalaj się z umiarem. Powinniśmy używać kremów z filtrem zawsze, niezależnie od wieku. Nie chodzi tu tylko o profilaktykę raka skóry. Ekspozycja na słońce uszkadza skórkę, przez co ta szybciej się starzeje. Unikanie opalania i stosowanie kremów z filtrem pozwala dłużej cieszyć się młodym wyglądem.
-
Regularnie odwiedzaj dentystę. I nie chodzi tylko o leczenie ubytków! Choroba dziąseł, która występuje, gdy nie dbamy o zdrowie jamy ustnej, wiąże się z większym ryzykiem chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów.
-
Zapisz się do okulisty. Wykrywanie zmian widzenia i wczesnych problemów ze wzrokiem są kluczowe dla zachowania wzroku w miarę starzenia się. Szanse na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry, zaćmy i retinopatii wzrastają po 40. roku życia.
Czytaj też:
Słabe krążenie krwi w mózgu – objawy i sposoby polepszenia