Większość osób z boreliozą nie ma pamięci o ukąszeniu kleszcza. Diagnoza bardzo często jest zaskoczeniem. Na szczęście świadomość społeczna wzrasta i ludzie coraz więcej wiedzą na temat samej choroby, jak i profilaktyki. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedział Paweł Stasiak, wokalista Papa D.
Dlaczego borelioza jest trudna do zdiagnozowania? Wyjaśnił to lekarz Radosław Bałaj. O swojej walce z chorobą opowiedział Paweł Stasiak, wokalista Papa D. Jakie miał objawy?
Borelioza – czynniki ryzyka
Ludzie, którzy mieszkają lub spędzają czas w obszarach leśnych, są bardziej narażeni na tę chorobę. Osoby z udomowionymi zwierzętami wypuszczanymi na tereny leśne również mają większe ryzyko zachorowania na boreliozę. Należy jednak pamiętać, że kleszcze nie występują wyłącznie w lasach, na łąkach czy na terenach podmokłych. Mogą być w parku, na placu zabaw, a także na naszym podwórku.
Borelioza – profilaktyka
Staraj się unikać miejsc, w których istnieje duże prawdopodobieństwo występowania kleszczy.
-
Zawsze zakładaj długie spodnie i bluzki z długim rękawem, wybierając się na spacer.
-
Używaj preparatów, które odstraszają kleszcze i insekty.
-
Posadź w swoim ogrodzie rośliny, które odstraszają kleszcze, np. wrotycz.
-
Po powrocie ze spaceru zawsze oglądaj swoje ciało. Rób to bardzo dokładnie – użyj lusterka lub poproś kogoś o pomoc. Oglądaj też skórę swoich dzieci.
-
Nie zakładaj, że nie możesz ponownie zostać zainfekowany. Można zostać zainfekowanym więcej niż jeden raz.
- Naucz się usuwać kleszcze ze skóry.
Czytaj też:
NIZP-PZH: ponad 20 tys. zachorowań na boreliozę w 2019 r.
Źródło: X-news