Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie to główny problem zdrowotny krajów rozwiniętych, ale eksperci ostrzegają, że ponad połowa cierpiących na nie jest nieświadoma swojego stanu. Dzieje się tak, ponieważ osoba może mieć wysokie ciśnienie krwi przez lata bez żadnych oznak i objawów.
Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może zwiększać ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca i udar. Wysokie ciśnienie krwi jest częstym stanem, w którym nacisk krwi na ściany tętnic jest zbyt duży. Zasadniczo ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg) i zapisuje za pomocą dwóch liczb – najpierw liczby skurczowej, a następnie rozkurczowej. Na przykład 120/80 oznacza skurczowe 120 i rozkurczowe 80.
Kiedy szukać pomocy przy skoku ciśnienia
Jeśli zauważysz którykolwiek z następujących objawów, które mogą zagrażać życiu i być oznaką uszkodzenia narządów, natychmiast szukaj pomocy:
- Silny ból w klatce piersiowej
- Duszność
- Silny ból głowy
- Poważny niepokój
- Zmiana widzenia
- Drgawki
- Trudności w mówieniu
Jeśli zdiagnozowano u ciebie wysokie ciśnienie krwi lub masz czynnik ryzyka nadciśnienia, ważne jest, aby monitorować ciśnienie krwi i przyjmować leki.
Czytaj też:
Jaki ciśnieniomierz wybrać i jak poprawnie się badać?