Czy można chodzić spać w soczewkach? Odpowiedź Justyny Nater brzmi: nie powinno się. I to bez względu na to, czy mają w nazwie „dzień/noc”, czy nie mają. Spanie w soczewkach jest dozwolone tylko w konkretnych sytuacjach: gdy stosujemy ortokorekcję bądź gdy soczewka pełni rolę opatrunku. Zawsze jednak taka decyzja powinna być podejmowana przez specjalistę.
Dlaczego nie należy spać w soczewkach kontaktowych?
Przede wszystkim dlatego, że powierzchnia oka, rogówka potrzebuje tlenu. Jak pisze prowadząca profil Dbaj o Wzrok:
Oczywiście kiedy zamykamy oczy, już powieki ograniczają dostęp tlenu do oka, ale soczewka dokłada nam na powierzchni dodatkową warstwę. Niedobór tlenu w rogówce może powodować jej neowaskularyzację, czyli wrastanie naczyń krwionośnych. Dlaczego? Dlatego, że skoro rogówka potrzebuje tlenu, to naczynia krwionośne chcą go jej dostarczyć.
Kojarzycie również tzw. śpiochy, które gromadzą się w nocy w kącikach oczu i na brzegach powiek? Dzięki nim oko się oczyszcza z tego, co zgromadziło się w ciągu dnia i nocy, przede wszystkim z osadów i zanieczyszczeń. Zostawienie na noc soczewek na oczach utrudnia to zadanie, powodując podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne.
Jak nosić soczewki kontaktowe?
Jak zaznacza Justyna Nater, jeśli chodzi o soczewki jednodniowe, należy je zakładać rano i zdejmować wieczorem. Soczewki miesięczne lub tygodniowe zakładamy codziennie rano, zdejmujemy codziennie wieczorem i myjemy. Umyć należy również pojemnik na soczewki, który też dobrze jest wymieniać wraz z płynem do soczewek – średnio raz na miesiąc.
instagramCzytaj też:
Optyk, okulista, optometrysta a może ortoptysta? Do którego specjalisty udać się z problemem z oczami?