Mgła mózgowa (ang. brain fog), inaczej nazywana mgłą umysłową, to zespół objawów charakterystycznych dla zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Nie stanowi oddzielnej jednostki chorobowej, jest określeniem jej symptomów. Powstaje w konsekwencji zaburzenia pracy neuroprzekaźników (np. serotoniny, dopaminy oraz kwasu gamma-aminomasłowego GABA), których zadaniem jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Równowaga między neuroprzekaźnikami jest niezbędna, by nasz mózg mógł dobrze funkcjonować. Jeśli zostanie ona zaburzona, pojawiają się objawy neurologiczne.
Najczęściej objawy mgły mózgowej kojarzone są z infekcją koronawirusową. Okazuje się jednak, że na pogorszenie funkcji poznawczych, w tym zaburzenia pamięci i koncentracji, bo tak głównie objawia się mgła mózgowa, skarży się również wiele kobiet w okresie menopauzy. Jej symptomy pojawiają się obok zaburzeń nastroju i problemów ze snem, które występują u kobiet w tym czasie. Badania wskazują, że przyczyną problemów jest spadek poziomu hormonów, a zwłaszcza estrogenu. Obok spadku hormonów, do przyczyn sprzyjających pojawieniu się mgły mózgowej zalicza się stosowanie diet redukujących wagę, długo trwający stres, depresja, a także przyjmowanie niektórych leków.
Objawy mgły mózgowej
Do objawów charakterystycznych dla mgły mózgowej należą:
- problemy z zapamiętywaniem,
- problemy z koncentracją,
- upośledzenie zdolności intelektualnych,
- dezorientacja,
- nadmierna senność,
- zapominanie słów,
- brak motywacji do działania,
- ciągłe zmęczenie.
Jak łagodzić objawy mgły mózgowej?
W większości przypadków objawy mgły mózgowej mijają samoistnie. Nie ma leku, który zwalczałby radykalnie jej objawy. W przypadku długiego utrzymywania się objawów, żeby wrócić do formy, lekarze zalecają:
- wypoczynek,
- dbanie o odpowiednią ilość snu,
- aktywność fizyczną na świeżym powietrzu,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- zdrową dietę bogatą w warzywa, produkty pełnoziarniste oraz zawierające kwasy omega-3 (np. siemię lniane, ryby morskie)
- unikanie stresu.
Objawy mgły mózgowej negatywnie wpływają na psychikę, dlatego w niektórych przypadkach konieczna może być pomoc psychoterapeuty lub psychiatry.
Czytaj też:
Mięśniaki macicy. Dowiedz się, jaki związek mają z menopauząCzytaj też:
Poznaj nietypowe objawy menopauzy. Na liście szum w uszach i świąd skóry