-
Dr Anna Dańska-Bidzińska: Rośnie liczba zachorowań na raka trzonu macicy. Można temu zapobiec
W Polsce odnotowuje się w ciągu roku 7 tysięcy zachorowań na raka endometrium. Będzie ich jeszcze więcej. Wśród czynników ryzyka są takie, na które kobiety mają duży wpływ.
BadaniaAktywność fizycznaZabiegiAnna Kopras-Fijołek -
Senność w ciągu dnia? To może być sygnał zapowiadający groźną chorobę
Coraz więcej badań wskazuje na potencjalny związek między jakością snu a ryzykiem rozwoju demencji. Wyniki jednego z najnowszych badań sugerują, że senność w ciągu dnia to wyjątkowo niepokojący objaw.
ChorobyDoniesienia naukoweObjawy -
Polscy naukowcy opracowali nową metodę. Szansa dla chorych na rzadki nowotwór mózgu
– Dzięki zastosowaniu nowego radioznacznika mamy szansę przewidzieć, czy terapia zadziała. Nie będzie konieczności wykonywania inwazyjnych biopsji przed operacją – podkreśla kierująca badaniami prof. Gabriela Kramer-Marek. Może być to...
BadaniaInnowacje i farmacja -
Rak jelita grubego „to plaga”. Najnowsze ustalenia naukowców dają wielką nadzieję
Istnieje prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, będącego trzecim najczęstszym nowotworem wykrywanym u kobiet i czwartym u mężczyzn. Rocznie umiera przez niego co najmniej 12 tys. osób.
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Co czwarty Polak mierzy się chorobami zapalnymi stawów
Przewlekły ból kręgosłupa i długa droga do diagnozy – taka jest codzienna rzeczywistość chorych na spondyloartropatie zapalne.
ChorobyBadania -
Męskie nowotwory. Do poradni przychodzą mężczyźni przysłani przez kobiety
Wczesne rozpoznanie daje możliwość dobrego leczenia i całkowitego wyleczenia z choroby nowotworowej – podkreśla lek. Wojciech Michalik, urolog.
BadaniaAnna Kopras-FijołekWideo -
Robotyczne operacje raka prostaty pozwalają na szybszy powrót do zdrowia
Po operacji robotycznej powrót pacjenta do trzymania moczu, do zdrowia – okres gojenia – jest zdecydowanie krótszy. Mniejszy jest ból pooperacyjny. Zdecydowanie mniejsze jest ryzyko transfuzji krwi – mówi dr Paweł Wisz, urolog.
Profilaktyka i leczenieBadaniaChoroby nowotworoweBeata Igielska -
Prof. Ryszard Gellert obala mity dotyczące chorób nerek i dializoterapii
Czy otyłość szkodzi nerkom? Czy niekorzystnie wpływa na nie picie dużej wody? Czy z jedną nerką można żyć tak samo, jakby się miało dwie? Z tymi i z innymi tezami „rozprawia się” w rozmowie dla NewsMed prof. Ryszard Gellert.
BadaniaAnna Kopras-Fijołek -
Prof. Zembala: Specjalizacje medyczne pod znakiem zapytania
Błędy komunikacyjne mogą prowadzić do poważnych komplikacji. To nie jedyne problemy, z którymi zmaga się dziś kardiochirurgia.
ZabiegiAnna Kopras-Fijołek -
To może być przełom w odchudzaniu. Naukowcy wskazali pokarmy, które są niczym popularny lek
Najnowsze ustalenia naukowców zaskakują. Okazuje się, że być może nie trzeba będzie przyjmować semaglutydu, by uzyskać efekt, który daje ten lek. Podobnie działać może bowiem powszechnie dostępna żywność.
OdchudzanieChoroby -
23-latka nie zdjęła soczewek przed wejściem do basenu. Straciła wzrok
23-letnia mieszkanka Stanów Zjednoczonych miała koszmarnego pecha. Wystarczyło, że raz wskoczyła do basenu w miękkich soczewkach kontaktowych, by w jej oczach zagnieździł się groźny, trawiący tkanki pierwotniak.
Choroby -
40 tys. ofiar rocznie. Sprawdź, czy masz w kuchni ten sprzęt
40 tys. Europejczyków umiera każdego roku w wyniku zatrucia powietrza wywołanego podczas gotowania na gazie. To dwa razy więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych na Starym Kontynencie. Co gorsza, Polska jest na czele stawki pod...
Choroby cywilizacyjneChorobyDoniesienia naukoweProfilaktyka i leczenie -
Przez tę chorobę Elżbieta Zającówna zrezygnowała z kariery. „Nie będę umierać na scenie”
Elżbieta Zającówna w latach 90. była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Zniknęła z ekranów przez chorobę.
Choroby -
Jest drugi przypadek gorączki zachodniego Nilu. Dotyczy Wielkopolski
W Polsce mamy już dwa przypadki zachorowania na wirusa, wywołującego gorączkę zachodniego Nilu. Jeden dotyczy nastolatka, który wrócił z Egiptu. Drugi nie ma związku z ludźmi.
Choroby -
„Głodzenie raka” i terapie od szarlatanów. Onkolog bije na alarm: Ostatnio popularny jest lek dla zwierząt
Ostatnio bardzo popularny jest lek, który jest stosowany u zwierząt. To jest lek przeciwpasożytniczy – ujawnia w podcaście „Wprost Przeciwnie” dr Kamil Karpowicz, onkolog. Ostrzegając przed stosowaniem terapii od uzdrowicieli i leków...
ChorobyOpinie i wywiadyProfilaktyka i leczeniePaulina Socha-JakubowskaWideo -
W Polsce atakują dwie groźne choroby zakaźne. Tak złej sytuacji nie było od dawna
Przez Polskę przetacza się fala groźnych zachorowań. Rośnie liczba pacjentów zakażonych wirusem RSV. Gwałtownie przybywa również tych, którzy zmagają się z krztuścem. Specjaliści biją na alarm.
Strefa PacjentaObjawyChorobyChoroby zakaźne -
13-latek był głodzony przez matkę. Gdy go znaleźli, ważył 10 kg
Kacper ma 13 lat, cierpi na celiakię, ma problemy z poruszaniem się i porozumiewaniem. Do marca 2024 roku chłopiec przebywał w specjalnym ośrodku opiekuńczym. Z placówki zabrała go jednak matka. Umieściła Kacpra w wynajmowanym mieszkaniu...
OdżywianieChoroby -
L4 na kilka tygodni wstecz? Ten lekarz je wystawi
Co do zasady, lekarz może wystawić L4 maksymalnie na trzy dni wstecz od daty wizyty. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.
ChorobyJan Wojtal -
Specjalny rodzaj L4. Możesz wychodzić z domu bez limitu
W przypadku zwolnień lekarskich, często zaleca się niewychodzenie z domu i odpoczynek w łóżku. Jeśli jednak L4 wystawi ci lekarz tej specjalizacji, to zalecenia często są zgoła odmienne.
ChorobyJan Wojtal -
„Amerykańska malaria” coraz częstsza. Jest wyjątkowo niebezpieczna
Babeszjoza, znana również jako „amerykańska malaria”, to choroba wywołana przez pasożyta Babesia, przenoszona na ludzi przez kleszcze. W ostatnich latach, szczególnie w północno-wschodnich oraz środkowo-zachodnich stanach USA, odnotowano...
Choroby -
Neofobia, „beżowa dieta”, w końcu anoreksja i bulimia. Co robić, kiedy dziecko przestaje jeść?
U najmłodszych występuje np. neofobia, czyli dzieci nie chcą jeść nowych rzeczy, nie chcą próbować albo stosują tzw. beżową dietę, czyli jedzą wszystko w kolorze beżowo-makaronowo-chlebowo-kluskowym – wyjaśniała w podcaście „Wprost...
PsychologiaChorobyPaulina Socha-JakubowskaWideo