Mengying Wang z Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie i współpracownicy zbadali potencjalny związek między 25OHD a ryzykiem wystąpienia T2D oraz czy jakiekolwiek powiązanie jest modyfikowane przez zachowania związane ze snem. Analiza objęła 350 211 osób wolnych od cukrzycy uczestniczących w brytyjskim Biobanku.
Witamina D a cukrzyca
Podczas mediany 8,1 roku obserwacji odnotowano 6940 incydentów T2D. Naukowcy odkryli, że poziom 25OHD w surowicy był istotnie związany z niższym ryzykiem wystąpienia T2D (skorygowany współczynnik ryzyka, 0,88 na wzrost o 10 nmol / l). Wystąpiła również istotna interakcja między 25OHD a ogólnymi wzorcami snu na ryzyko wystąpienia T2D. Wśród uczestników ze zdrowszymi wzorcami snu, odwrotna zależność między wysokim 25OHD a T2D była bardziej widoczna. Senność w ciągu dnia wykazała najsilniejsze oddziaływanie z 25OHD. Niższe ryzyko T2D związane z wysokim 25OHD było bardziej widoczne wśród uczestników bez częstej senności w ciągu dnia w porównaniu z osobami z nadmierną sennością w ciągu dnia.
Suplementacja witaminy D
„Nasze odkrycia, jeśli zostaną potwierdzone przez replikacje, mogą mieć implikacje dla rozwoju strategii zapobiegania T2D ukierunkowanych na poprawę suplementacji witaminy D u osób z zaburzeniami snu, zwłaszcza sennością w ciągu dnia” – piszą autorzy.
Czytaj też:
Od kiedy należy suplementować witaminę D? Czy to już?