Magnez to pierwiastek, który wspiera pracę układu nerwowego. Wpływa na funkcjonowanie komórek nerwowych, odpowiada za prawidłową pamięć, koncentrację, ale również dobry sen i procesy regeneracyjne. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki magnezu, szybko odbija się to na naszej kondycji zdrowotnej, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej.
Dlaczego należy suplementować magnez?
Magnez to pierwiastek, który bardzo trudno się wchłania, a łatwo wydala z organizmu. Znajduje się w wielu różnego rodzaju produktach, ale trudno dostarczyć odpowiednie ilości magnezu za pomocą diety. Aby dobrze się przyswajał, powinniśmy spożywać również właściwe ilości witaminy B6 oraz witaminy D, które usprawniają wchłanianie magnezu. To oznacza, że dobra dieta powinna być właściwie zbilansowana – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o równowagę w organizmie.
Często trudno nam dostarczyć odpowiednie ilości magnezu z diety i właśnie wtedy wskazana jest suplementacja. Warto jednak pamiętać, że efekty suplementacji nie są widoczne od razu, a dopiero po kilku miesiącach regularnego zażywania magnezu.
Sygnały świadczące o braku magnezu w organizmie
O tym, że brakuje nam magnezu i warto rozpocząć suplementację, świadczy wiele sygnałów:
- bezsenność
- przewlekłe zmęczenie
- problemy z koncentracją
- problemy z pamięcią
- niepokój
- kurczliwość mięśni
- kołatanie serca
-
stres
Wydalaniu magnezu z organizmu sprzyja intensywna praca oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Sportowcy i osoby bardzo aktywne, a także studenci w czasie sesji czy uczniowie, powinni dbać o to, by ich dieta była bogata w magnez. W wielu przypadkach zalecana jest również suplementacja.
W jakich produktach znajdziemy magnez?
Magnez znajdziemy w:
- brązowym ryżu
- kaszach
- płatkach owsianych
- produktach pełnoziarnistych
- orzechach
- nasionach
- roślinach strączkowych
- rybach
- gorzkiej czekoladzie
Jak prawidłowo suplementować magnez?
Aby właściwie suplementować ten pierwiastek, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Osoba dorosła powinna dziennie przyjmować około 320 mg magnezu, jednak ta ilość może wzrosnąć w szczególnych przypadkach (np. u kobiet w ciąży czy mam karmiących piersią może ona być wyższa trzykrotnie).
Przed rozpoczęciem suplementacji warto zbadać poziom magnezu w organizmie. Robi się to poprzez pobranie osocza z żyły łokciowej. Wyniki mogą jednak nie być miarodajne, ponieważ magnez w większości znajduje się w kościach, a nie we krwi.
Porady na temat suplementacji magnezu
- Wybieraj preparaty bogate w witaminę B6, dzięki której magnez będzie lepiej się przyswajał
- Zwracaj uwagę, jaką ilość jonów magnezu zawiera konkretny produkt
- Zwracaj uwagę, jakie sole zawiera produkt, np. cytrynian magnezu lepiej się przyswaja niż węglan magnezu
- Jeśli masz problemy ze snem, suplementuj magnez wieczorem
- Przyjmuj go godzinę po posiłku, by dobrze się wchłaniał
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.