Picie odpowiednich ilości wody w ciąży pozwala ograniczyć dolegliwości, takie jak bolesne skurcze nóg, utrzymujące się uczucie zmęczenia oraz bóle głowy, które w tym czasie występują bardzo często. Stwierdzono, że picie wody zapobiega również:
- kamicy układu moczowego,
- infekcji dróg moczowych,
- zaburzeniom koncentracji,
- wymiotom,
- nudnościom,
- suchości skóry.
Woda jest niezbędna również do przyswajania składników odżywczych i witamin.
Dobrym wyborem są wody smakowe
Alternatywą dla wody niegazowanej jest własnoręcznie przygotowana woda smakowa. Wystarczy dodać do dzbanka odrobinę świeżej mięty i ulubionych owoców, a zwykły płyn zmieni swój smak i zachęci do częstszego sięgania po kolejną szklankę.
Unikaj nieprzetestowanej wody z kranu!
Jeśli kobieta w ciąży decyduje się pić wodę z kranu, powinna pamiętać, żeby była to woda przetestowana. W starych, nieremontowanych budynkach woda z kranu może przechodzić przez rury zanieczyszczone ołowiem lub żelazem. Stwierdzono również, że picie zanieczyszczonej ołowiem wody może powodować przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka, a nawet opóźnienia rozwojowe.
Pij herbatki ziołowe!
Dietetycy polecają do picia przyszłym mamom herbatę Rooibos, która
jest pełna przeciwutleniaczy i całkowicie wolna od kofeiny. Aby zmniejszyć
natomiast objawy porannych mdłości, polecają picie herbat imbirowych i
miętowych. Czerwona herbata z liści malin wskazana jest jedynie przed samym
porodem, bo zwiększa skurcze macicy.
Uważaj na napoje zawierające kofeinę!
Nie przejmuj się, jeśli nie
wyobrażasz sobie 9 miesięcy bez kawy czy herbaty! Nie musisz z nich rezygnować
Według American Pregnancy Association, dopuszczalny poziom kofeiny
wynosi od 150 do 300 miligramów dziennie, co odpowiada dwóm filiżankom kawy.
Takie spożycie nie zostało powiązane z żadnym negatywnym wpływem na rozwój
płodu. Należy jednak pamiętać, że nie tylko kawa i herbata zawierają kofeinę.
Czekolada, napoje gazowane, a nawet niektóre rodzaje leków zawierają ten
składnik. Można więc przekroczyć bezpieczną dawkę, nie zdając sobie sprawy.
Pij sok z pomarańczy!
Pasteryzowane soki, w tym sok pomarańczowy, który znajdziesz w supermarkecie, kobiety w ciąży mogą pić bez obaw. Pasteryzacją oznacza, że sok został podgrzany do wysokiej temperatury, aby zabić wszelkie się bakterie, a następnie schłodzony, dzięki czemu można go bezpiecznie pić.
Unikaj niepasteryzowanych soków z owoców!
Niepasteryzowane soki nie są odpowiednio przebadane, a ich spożycie wiąże się m.in. z ryzykiem zarażenia bakterią E. Coli – przestrzegają specjaliści.
Pij smoothies!
Koktajle są łatwym i pysznym sposobem na spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Badania wskazują, że kobiety w ciąży lepiej tolerują koktajle lepiej niż np. gotowane warzywa. Pamiętaj, aby koktajl zawierał warzywa, a nie tylko owoce – doradzają dietetycy.
Unikaj kombuchy!
Kombucha to sfermentowany napój herbaciany. Zdarza się również, że jest uważany za napój wellness, ponieważ ma niezliczone korzyści zdrowotne. Nie zaleca się go jednak kobietom w ciąży. Chociaż kombucha nie jest oznaczona jako napój alkoholowy, w rzeczywistości zawiera minimalne ilości alkoholu – do 0,5 procent, co może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Dodatkowo kombucha jest wytwarzana z herbaty zawierającej kofeinę. Na dodatek większość rodzajów kombuchy jest niepasteryzowana, co oznacza, że niektóre rodzaje bakterii, które są szkodliwe dla kobiet w ciąży, takie jak listeria, mogą znaleźć się w butelce.Czytaj też:
Dlaczego w ciąży masz ochotę na lód w kostkach? Przyczyna może być poważna