Jakie znaczenie ma woda w organizmie?
Ciało człowieka w ok. 70% składa się z wody. Trzeba pamiętać, że jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania, gdyż m.in. wpływa na pracę narządów, umożliwia oczyszczanie organizmu, reguluje temperaturę ciała oraz pracę jelit. Czasami jednak dochodzi do zatrzymania się wody w organizmie. W takich sytuacjach pojawiają się obrzęki nóg, dłoni i twarzy. Często jest to związane także z zaburzeniami koncentracji, pamięci, bólami głowy i ogólnym, złym samopoczucie.
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się:
-
niedobór wody,
-
nadmiar soli,
-
ciąża,
-
miesiączka,
-
stosowanie niektórych leków (np. leki antykoncepcyjne, psychotropowe, przeciwbólowe),
-
stres,
-
częste spożywanie alkoholu,
-
niektóre choroby (np. choroby wątroby, choroby nerek, niedoczynność serca).
Nadmiar wody w organizmie a odchudzanie
Należy pamiętać, że nadmiar wody w organizmie może być także spowodowany restrykcyjną dietą odchudzającą (taka jest np. dieta norweska, Atkinsa, Dukana itp.). Bardzo często stosowane w nich jadłospisy są niskokaloryczne i ubogie w składniki odżywcze, a trzeba wiedzieć, że w szczególności dieta odchudzająca uboga w białko powoduje przenikanie wody przez ściany naczyń i powstawanie obrzęków nóg, dłoni i innych. Ponadto, w wielu dietach, które obiecują schudnięcie np. 10 kg w 14 dni zalecany jest brak aktywności fizycznej. Także wtedy powstają obrzęki wynikające z nadmiaru wody w organizmie – wynika to ze słabego krążenia krwi i zastoju płynów w tkankach.
Czytaj też:
„Jestem na diecie, ale nie chudnę. Dlaczego?” 9 prawdopodobnych przyczyn
Domowe sposoby na pozbycie się wody z organizmu?
Aby usunąć nadmiar wody z organizmu, warto zadbać o odpowiednią jej podaż. Należy pamiętać, aby codziennie, regularnie i małymi łykami wypijać od 1,5 do 2,5 l wody dziennie (zależnie od warunków atmosferycznych, płci, wieku, aktywności itp.). Dodatkowo, obrzęki i inne dolegliwości związane z nadmiarem wody znikną, gdy zostanie ograniczony sód w diecie. Częste i nadmiarowe zjadanie soli może zatrzymywać wodę w ciele, dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę i aby potrawy miały smak, zastąpić ją np. świeżymi ziołami. Ponadto, taki sam skutek przyniesie wdrożenie do diety odchudzającej oraz każdej innej składników bogatych w potas i magnez. Warto także wdrożyć ocet jabłkowy, który pozwala zachować równowagę sodowo-potasową. Świetnym domowym sposobem na nadmiar wody w organizmie jest umiarkowany ruch oraz regularne przerwy w pracy. Zastoje wody mogą być wynikiem zbyt długiego przebywania w jednej pozycji oraz z rzadkiej i nieregularnej aktywności fizycznej. Aby poprawić ogólne samopoczucie i zlikwidować powstałe obrzęki, warto także zrezygnować z alkoholu, wysypiać się i dużo odpoczywać. Sprawdzą się także działające moczopędnie owoce i napary ziołowe np. arbuz, czereśnie, melony, napar z liści pietruszki. Dodatkowo, należy zrezygnować z rafinowanych węglowodanów, gdyż mogą one utrzymywać insulinę na wysokim poziomie, co zatrzymuje więcej sodu w organizmie. Tym sposobem może powstawać nadmiar wody i obrzęki rąk, nóg, twarzy itp.
Jeśli jednak objawy wywołane nadmiarem wody w organizmie utrzymują się, należy skonsultować się ze specjalistą. Czasem mogą być związane z chorobami takimi jak np. choroby wątroby, nerek, niedoczynność serca, przewlekła niewydolność żylna.
Czytaj też:
Jak stosować środki przeczyszczające, żeby sobie nie zaszkodzić?