„Przyjrzeliśmy się każdemu dziecku leczonemu w naszej klinice, a dzieci urodzone jesienią były znacznie bardziej narażone na wszystkie schorzenia związane z marszem atopowym” – powiedziała Jessica Hui, pediatra z National Jewish Health i główna autorka publikacji. „Teraz dowiadujemy się więcej o tym, dlaczego tak jest i mocno wierzymy, że wynika to z bakterii znajdujących się na skórze i ich wpływu na barierę skóry”.
Dzieci z wypryskiem często mają na skórze wysoki poziom szkodliwej bakterii zwanej gronkowcem złocistym, która osłabia zdolność skóry do powstrzymywania alergenów i patogenów.
„Kiedy cząsteczki jedzenia są w stanie wniknąć w skórę, a nie zostać strawione, organizm postrzega je jako obce i wytwarza przeciwko nim przeciwciała, co powoduje alergię u dziecka” – powiedział dr Hui.
Czynniki odpowiedzialne za alergie
Naukowcy prowadzą obecnie badanie kliniczne, aby przyjrzeć się szerokiej gamie czynników, które mogą przyczyniać się do osłabienia bariery skórnej u niemowląt. Zapisują kobiety w ciąży i obserwują ich dzieci we wczesnym dzieciństwie, aby wziąć pod uwagę wszystko, od czynników środowiskowych, przez genetykę, po przyjmowane leki i produkty używane w domu. Mają nadzieję, że pomoże to nie tylko wyjaśnić, dlaczego dzieci urodzone jesienią są bardziej zagrożone, ale także pomoże w opracowaniu rozwiązań, które zatrzymają marsz atopowy.
„Uważamy, że jeśli możemy interweniować w bardzo młodym wieku, nawet zaraz po wyjściu dziecka z macicy, to potencjalnie jest to dla nas sposób na powstrzymanie rozwoju tego atopowego marszu” – powiedział dr Hui.
Inne potencjalne rozwiązania zapobiegające marszowi atopowemu to uszczelnianie barier skórnych niemowląt z egzemą za pomocą mokrych okładów i balsamów oraz wprowadzanie alergennego pokarmu we wczesnym okresie życia dla zagrożonych dzieci.
Czytaj też:
Twoje dziecko jest otyłe? Pod żadnym pozorem nie mów do niego w ten sposób