Umiejętności, takie jak zrobienie pierwszego kroku, uśmiechanie się po raz pierwszy i machanie „pa pa” są nazywane kamieniami milowymi rozwoju. Kamienie milowe rozwoju to rzeczy, które większość dzieci może zrobić w określonym wieku. Dzieci osiągają kamienie milowe w tym, jak się bawią, uczą się, mówią, zachowują się i poruszają.
W pierwszym roku dzieci uczą się skupiać wzrok, wyciągać rękę, eksplorować i poznawać otaczające ich rzeczy. Rozwój poznawczy lub rozwój mózgu oznacza proces uczenia się pamięci, języka, myślenia i rozumowania. Nauka języka to coś więcej niż wydawanie dźwięków („bełkot”) lub mówienie „ma-ma” i „da-da”. Słuchanie, rozumienie i znajomość imion i nazwisk ludzi jest częścią rozwoju języka. Na tym etapie dzieci rozwijają również więzi miłości i zaufania z rodzicami i innymi osobami w ramach rozwoju społecznego i emocjonalnego. Sposób, w jaki rodzice przytulają się, trzymają i bawią się z dzieckiem, będzie stanowił podstawę interakcji z nimi i innymi osobami.
Jak wspierać rozwój niemowlęcia?
W pierwszych miesiącach życia dzieci rozwijają się najszybciej. Powoli zaczynają panować nad swoim ciałem i odruchami, dlatego tak ważne jest, by wspierać rozwój motoryczny niemowlęcia każdego dnia. W studiu „Dzień Dobry TVN” fizjoterapeutka neurorozwojowa Małgorzata Lewandowska pokazała, w jaki sposób ćwiczyć z maluszkiem nad równym rozwojem obu stron jego ciała. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?