Wprowadzenie szczepionki na COVID postawiło kwestię szczepień w centrum uwagi. Pomyślne wdrożenie będzie zależeć od wielu czynników, z których jednym jest akceptacja szczepionki. Jedną z potencjalnych przeszkód dla przyjęcia szczepionki jest strach przed igłami, który może wykształcić się już w dzieciństwie.
„Fobia igłowa” na ogół zaczyna się od około piątego roku życia i może trwać do dorosłości. Może stanowić barierę w dostępie do opieki zdrowotnej i leczenia. Dlatego ważne jest, aby na wczesnym etapie życia wyrobić sobie pozytywne nastawienie do zabiegów z użyciem igieł, zwłaszcza szczepień.
Poniższy przewodnik przedstawia strategię, która pomoże uczynić szczepienie pozytywnym doświadczeniem dla twojego dziecka. Opiera się na tak zwanym pełnym szacunku podejściu do opieki zdrowotnej zorientowanej na dziecko. Skupia się to na rozwijaniu przez rodzica i pracownika służby zdrowia relacji opartych na współpracy z dzieckiem, a nie na wykorzystaniu autorytetu lub przekupstwa.
5 kroków, które ułatwią dziecku akceptację szczepienia
- Kilka tygodni wcześniej pokrótce przedstaw temat szczepień i dlaczego są ważne. Spodziewaj się pewnego oporu. To normalne – nie ma potrzeby się kłócić, po prostu pozwól dziecku przyznać się do uczuć dziecka. Powiedz, że dorośli też nie lubią szczepień! Za około tydzień wspomnij jeszcze raz, że będzie szczepienie, i podaj kilka szczegółów, na przykład dokąd się wybierają. Pomocne jest inne przypomnienie, które odbyło się dzień wcześniej.
- Ważne jest, aby za każdym razem, gdy rozmawiasz z nim o szczepieniach, sprawdzić, czy twoje dziecko ma jakieś pytania. Odpowiedz tak szczerze, jak to tylko możliwe. Tak, to będzie bolało. Ale nie na długo – większość bólu minie przed upływem 30 sekund, być może tak długo, jak będzie trzeba biegać po domu lub mówić alfabet.
- Pomóż dzieciom poczuć, że aktywnie uczestniczą w procesie, dając im możliwość wyboru. Na przykład, czy mogą wybrać dzień, poranek lub popołudnie?
- Zaoferowanie łapówki może wywołać u dziecka wrażenie, że w tej procedurze jest coś strasznego. Jako rodzic bądź pewny siebie (lub udawaj, że jesteś pewny siebie, jeśli sam się boisz igieł). Przekonań i zachowań związanych z bólem można się nauczyć obserwując innych, a dzieci są bardzo spostrzegawcze.
- Pomyśl o szczepieniach jako o okazji, aby być w 100% obecnym, jeden na jeden z dzieckiem. Odłóż na bok wielozadaniowość rano lub po południu po szczepieniu. Jeśli możesz, weź wolne w pracy, wyłącz telefon i zadbaj o opiekę nad pozostałym rodzeństwem. Obserwuj swoje dziecko, staraj się słuchać z całą uwagą, okaż współczucie i świadomość tego, jak ty i twoje dziecko się czujecie. Wszystkie te rzeczy mogą poprawić jakość relacji rodzic-dziecko i są ważne dla pomocy dzieciom w potencjalnie niespokojnych chwilach.
Źródło: MedicalXpress