Nadciśnienie tętnicze bardzo często występuje u chorych na cukrzycę typu 2, prowadząc do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Normalnie ciśnienie krwi spada w nocy i wzrasta po przebudzeniu, zgodnie z rytmem dobowym organizmu. U niektórych pacjentów z nadciśnieniem nie występuje typowy nocny spadek, tworząc tzw. nadciśnienie nocne.
Jak zmniejszyć nadciśnienie związane z cukrzycą? Badania naukowe
Nowe badanie University of Kentucky College of Medicine sugeruje, że ograniczone czasowo jedzenie może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 zmniejszyć podwyższone ciśnienie krwi w nocy. Zasady takiego odżywiania są proste – to przyjmowanie pokarmów przyjaznych cukrzykom w określonych przedziałach czasowych każdego dnia. Taka zasada wykazała skuteczność u myszy z cukrzycą, którym ograniczono okna żywieniowe do ośmiu godzin.
W ten sposób zapobiegnięto rozwinięciu nadciśnienia i skutecznie przywrócono również zaburzony rytm dobowy ciśnienia krwi u tych osobników, które już nie miały obniżonego ciśnienia krwi. Autorzy badania są przekonani, że efekty były spowodowane czasem karmienia, a nie ograniczeniem kalorii. Mają nadzieję, że taki sam styl żywienia zadziała u ludzi.
„Jesteśmy podekscytowani tymi odkryciami i implikacjami, jakie mogą mieć dla przyszłych badań klinicznych. Oprócz zmian stylu życia, takich jak dieta i ćwiczenia, jedzenie ograniczone czasowo może mieć zdrowy wpływ na osoby z cukrzycą typu 2” – powiedział dr Zhenheng Guo, profesor na Wydziale Farmakologii i Nauk o Żywieniu.
Oprócz wykazania tej zależności badania to „pogłębia to zrozumienie przez naukowców przyczyn i mechanizmów niezapadającego ciśnienia krwi w cukrzycy, które obecnie nie były w pełni poznane”, dodał dr Guo.
Czytaj też:
10 pokarmów, które pomagają regulować poziom cukru we krwiCzytaj też:
TOP 5 najlepszych ćwiczeń cardio – na odchudzanie, wzmocnienie mięśni i kondycję