W czasie menopauzy produkcja żeńskiego hormonu płciowego estrogenu dramatycznie spada. Zwykle dzieje się to po pięćdziesiątce, jednak wiele kobiet przechodzi menopauzę wcześniej. Powody są różne – od naturalnych, po różnego rodzaju schorzenia.
Które kobiety są najbardziej narażone na ryzyko demencji?
Kobiety w Wielkiej Brytanii, które weszły w menopauzę przed 40 rokiem życia, były o 35 proc. bardziej narażone na rozwój demencji późniejszym życiu niż kobiety, które rozpoczęły menopauzę około 50 roku życia. Co więcej, kobiety, które weszły w menopauzę przed 45 rokiem życia, były bardziej narażone na rozwój demencji przed 65. rokiem życia – wynika z badań.
– Kobiety z wczesną menopauzą mogą potrzebować ścisłego monitorowania spadku funkcji poznawczych – uważa autor badania dr Wenting Hao, z uniwersytetu w Jinan w Chinach. Hao podkreśla, że wyższe ryzyko demencji może wynikać z gwałtownego spadku estrogenu, jaki wiąże się z menopauzą.
Na potrzeby badania naukowcy porównali wiek w momencie rozpoznania menopauzy i demencji wśród 153 291 kobiet (średnia wieku to 60 lat), które należały do bazy informacji genetycznych i zdrowotnych UK Biobank. Poszukiwali wszystkich rodzajów demencji, w tym choroby Alzheimera.
– Te wyniki są zgodne z innymi badaniami wykazującymi większe ryzyko demencji wśród kobiet z przedwczesną lub wczesną menopauzą – mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society.
Jak zapobiegać demencji?
Jak podkreśla autor ostatnich badań, nie oznacza to, że kobiety, które wcześnie przechodzą menopauzę, są bezsilne wobec zagrożenia. – Demencji można zapobiegać, a kobiety, które doświadczają wczesnej menopauzy, mogą na wiele sposobów zmniejszyć ryzyko – uważa dr Hao. Na liście tych sposobów wymienia regularne ćwiczenia, uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych i edukacyjnych, niepalenie tytoniu i nieużywane alkoholu oraz utrzymywanie prawidłowej wagi. Zdaniem naukowców oprócz monitorowania stanu zdrowia kobiet istotna może się też okazać hormonalna terapria zastępcza.
Czytaj też:
Kobiety częściej cierpią na bezsenność niż mężczyźni. Jest sposób na dobry sen