Osoby, które w średnim wieku cierpią na otyłość, umierają wcześniej niż ludzie, którzy mają wyniki wskaźnika masy ciała (BMI) w normie, donosi najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców w Northwestern University w Illinois. Naukowcy poinformowali również, że osoby z nadwagą będą ponosiły wyższe koszty opieki zdrowotnej w późniejszym życiu, co nazwali „skumulowanym obciążeniem zachorowalności".
Jakie wartości BMI świadczą o otyłości?
BMI jest wskaźnikiem, który pozwala obliczyć proporcje masy ciała do wzrostu i sprawdzić, czy waga człowieka jest prawidłowa, czy zmaga się on z nadwagą, bądź otyłością. Wskaźnik BMI między 18 a 25 został sklasyfikowany przez amerykańskich naukowców, jako w normie. BMI od 25 do 30 jako nadwaga, a BMI 30 lub więcej jako otyłość.
Na czym polegało badanie?
Badano obciążenie chorobami i związane z tym wydatki na opiekę zdrowotną u dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy mieli nadwagę i otyłość w wieku około 40 lat. Uczestnicy byli kilkakrotnie poddawani badaniom. Po raz pierwszy: między listopadem 1967 r. a styczniem 1973 r., a następnie między styczniem 1985 r. a grudniem 2015 r. Badanie wykazało, że osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość w wieku średnim, doświadczają poważnych problemów zdrowotnych jako osoby starsze. Do najczęściej występujących schorzeń należą:
- choroba niedokrwienna serca,
- zawał serca,
- niewydolność serca,
- choroby naczyń obwodowych,
- choroby naczyń mózgowych, w tym udar mózgu.
„Im wcześniej dana osoba skoryguje złe nawyki żywieniowe i styl życia, tym bardziej prawdopodobne jest, że nie wystąpią u niej negatywne skutki otyłości. Gdy nastąpi już uszkodzenie narządów z powodu otyłości, skutki są trudniejsze do odwrócenia"– powiedział dr Mir Ali, chirurg z MemorialCare Surgical Weight Loss Center w Kalifornii.
Czy można wyleczyć się z otyłości?
Sposobów leczenia otyłości jest wiele i każdy pacjent może znaleźć pomoc. W niektórych przypadkach potrzebna jest zmiana stylu życia i farmakoterapia, w innych – operacja bariatryczna połączona ze zmianą stylu życia – wskazują specjaliści. Zmiana stylu życia stanowi podstawę w każdym wypadku, w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta dodatkowo można dopasować odpowiednie leczenie farmakologiczne, które powinno wspierać proces odchudzania.
Czytaj też:
Chcesz schudnąć? Nie pomijaj tego posiłku