Według nowego badania przeprowadzonego przez UTHealth Houston, u osób, które otrzymały przynajmniej jedną szczepionkę przeciwko grypie, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera w ciągu czterech lat było o 40 proc. mniejsze, niż u ich nieszczepionych rówieśników. Naukowcy porównali ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera między pacjentami zaszczepionymi i niezaszczepionymi przeciwko grypie w dużej ogólnokrajowej próbie dorosłych Amerykanów w wieku 65 lat i starszych.
Zaszczepieni pacjenci rzadziej zapadali na chorobę Alzheimera
– Odkryliśmy, że szczepienie przeciwko grypie u osób starszych, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera przez kilka lat. Siła efektu ochronnego wzrastała wraz z liczbą lat, kiedy dana osoba otrzymywała coroczną szczepionkę przeciwko grypie — innymi słowy, tempo rozwoju choroby Alzheimera było najniższe wśród tych, którzy co roku regularnie otrzymywali szczepionkę przeciw grypie – powiedział Avram S. Bukhbinder, jeden z autorów badania.
Jak dodał, przyszłe badania powinny ocenić, czy szczepienie przeciwko grypie jest również związane z tempem progresji objawów u pacjentów, którzy już cierpią na chorobę Alzheimera.
Jak działa szczepionka przeciw grypie?
Autorzy badań podkreślają, że mechanizmy szczepionki przeciw grypie zmniejszające ryzyko choroby Alzheimrea wymagają dokładnego zbadania. – Ponieważ istnieją dowody na to, że kilka szczepionek może chronić przed chorobą Alzheimera, myślimy, że nie jest to specyficzny efekt szczepionki przeciw grypie – dodał Paul Shulz, drugi z autorów badania.
Wcześniejsze badania wykazały zmniejszone ryzyko demencji związane z przyjmowanie innych szczepionek dla dorosłych, w tym na tężec, polio i opryszczkę.
Czytaj też:
Wirus polio wykryto w londyńskich ściekach. Epidemiolodzy ostrzegają