Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) podaje, że prawdopodobnie wirus został przywieziony do Londynu przez kogoś, kto został niedawno zaszczepiony za granicą żywą formą wirusa – żywą, doustną szczepionką. W Wielkiej Brytanii tego typu szczepionek nie stosuje się od 2004 roku. Używa się ich np. w Nigerii, Pakistanie i Afganistanie. Sama Wielka Brytania od 2003 roku jest krajem wolnym od polio.
Czy wirus polio w ściekach jest groźny?
Ryzyko zakażenia jest niskie, ale rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci zostały w pełni zaszczepione przeciwko tej chorobie – podaje BBC.
– Większość populacji Wielkiej Brytanii jest chroniona dzięki szczepieniom w dzieciństwie, ale w niektórych społecznościach o niskim zasięgu szczepień, niektóre osoby mogą pozostać zagrożone – powiedziała dr Vanessa Saliba, epidemiolog i konsultant UKHSA.
Jak podaje UKHSA, w ostatnich latach w próbkach ścieków w Wielkiej Brytanii wykrywano średnio 1 do 3 izolatów wirusa polio rocznie. Jednak wszystko to były pojedyncze wykrycia, niepowiązane ze sobą. W tym przypadku izolaty zidentyfikowane między lutym a czerwcem 2022 r. są genetycznie spokrewnione. To spowodowało potrzebę zbadania zakresu przenoszenia tego wirusa w północno-wschodnim Londynie.
W Wielkiej Brytanii nie zgłoszono nowych przypadków polio
Dotychczas w Wielkiej Brytanii nie wykryto jednak nowych przypadków polio oraz nie zgłoszono rzadkich, ale poważnych objawów choroby. Brytyjskie służby sanitarne podkreślają, że odkrycie może świadczyć o tym, że w Londynie doszło do rozprzestrzenienia wirusa wśród spokrewnionych osób.
Służby sanitarne apelują do lekarzy i pracowników medycznych, aby zgłaszały każdy podejrzany przypadek objawów mogących wskazywać na polio. Przypominają również o konieczności szczepień dzieci przeciwko tej chorobie.
Czytaj też:
Polak, który ocalił miliony istnień. Hilary Koprowski – odkrywca szczepionki przeciwko polio