To szansa dla pacjentów chorych na serce i wymagających określonych operacji. Jak poinformował we wtorek rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, lekarze z tej placówki opracowali nową małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego.
Dla kogo jest nowa metoda?
– Opracowana przez nas metoda jest wykorzystywana przy zabiegach implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i wprowadzaniu pompy Impella wspomagającej pracę serca. Może być również użyta w zabiegach naczyniowych na aorcie. Opis metody wraz z demonstracją wideo został opublikowany w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie JACC Cardiovascular Interventions – powiedział dr hab. Jerzy Sacha, kierownik zespołu USK, który opracował prezentowaną metodę. Jak podkreśla szpital w swoim komunikacie, to najważniejsze czasopismo dotyczącym kardiologii inwazyjnej i dzięki temu, metoda opracowana przez opolskich kardiologów i kardiochirurgów ma szansę na szybkie rozpowszechnienie na świecie.
Jedyny szpital w Polsce, który robi tego typu zabiegi
Jak zaznacza USK w Opolu, zabiegi z przezskórnego dostępu podobojczykowego do tętnicy pachowej są wizytówką opolskiego ośrodka na arenie międzynarodowej. Placówka w Opolu jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie są one przeprowadzane, również u chorych przekazywanych z innych szpitali.
– Prowadzimy szkolenia dla lekarzy i liczymy, że nasze metody będą wkrótce z powodzeniem stosowane przez operatorów w innych ośrodkach – dodaje prof. Sacha.
Czytaj też:
Przyjmujesz kwas foliowy? Uważaj, jesteś bardziej narażony na COVID-19