Istnieje wiele rodzaje sprzętów do poprawy jakości powietrza. Filtry zatrzymują skażone cząsteczki powietrza. Dezynfektory usuwają zanieczyszczenia, bakterie i wirusy za sprawą promieniowania ultrafioletowego, ozonu lub jonizacji. Przynajmniej w teorii. Ta bowiem – jak pokazują najnowsze badania – nie zawsze idzie w parze z praktyką.
Oczyszczacze powietrza nieskuteczne
Naukowcy z Wielkiej Brytanii dokonali przeglądu 32 badań – obserwacyjnych i eksperymentalnych – które dotyczyły skuteczności systemów do uzdatniania powietrza, takich jak: dezynfektory, filtry czy jonizatory. Zrealizowano je w latach 1970-2022 w warunkach rzeczywistych, na przykład w szkołach i domach opieki. Przeprowadzone analizy nie potwierdziły jednak, że technologie poprawy jakości powietrza przyczyniają się do zmniejszenia częstotliwości bądź liczby infekcji górnych dróg oddechowych. Nie zapobiegają też chorobom. Żadne z badanych rozwiązań nie okazało się skuteczne pod tym względem.
– Nie znaleźliśmy żadnych mocnych dowodów na to, że technologie uzdatniania powietrza mogą chronić ludzi w rzeczywistych warunkach. Łączne dowody wskazują, że technologie te nie zatrzymują ani nie ograniczają chorób. Nasze ustalenia są rozczarowujące, ale ważne jest, aby decydenci w dziedzinie zdrowia publicznego mieli pełny obraz sytuacji – podkreśla dr Julii Brainard, główna autorka badań.
Ustalenia naukowców rzucają nowe światło na strategie poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych i małych przestrzeniach. W czasie pandemii COVID-19 wiele rządów i firm zainwestowało spore pieniądze w jonizatory i inne systemy oczyszczania powietrza w nadziei, że w ten sposób zmniejszą ryzyko infekcji. Tego typu działania nie przynoszą jednak oczekiwanego rezultatu.
Jak bronić się przed infekcjami?
W zmniejszeniu ryzyka infekcji pomóc może wietrzenie pomieszczeń, a także zachowywanie odpowiedniego dystansu w przychodniach, szpitalach oraz innych miejscach użytku publicznego, gdzie gromadzi się dużo ludzi. Bardzo ważne jest również to, by zachować zdrowy rozsądek i nie wychodzić z domu w trakcie choroby. Jeśli jednak jest taka potrzeba, to korzystajmy z maseczek. Nie zapominajmy również, że niezwykle istotną rolę w profilaktyce grypy czy COVID-19 odgrywają szczepienia ochronne.
Czytaj też:
Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Jedna opcja już niedługo nie będzie dostępnaCzytaj też:
Pulmonolog: Osoby z chorobami płuc powinny zaszczepić się przeciw RSV. Seniorzy również