Liczba zakażeń koronawirusem stale rośnie w naszym kraju. Lekarze przypominają, że najlepszym sposobem, by uchronić się przed ciężkim przebiegiem zakażenia, jest przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Ostatnio Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 6 grudnia dostępna będzie nowa szczepionka przeciwko koronawirusowi. Preparat, którym będą wykonywane szczepienia, będzie dostosowany do walki z wariantem Kraken (XBB). Skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie przez system dla osób, które ukończyły 12 r.ż.
Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne. Osoby, które podejmą decyzję o tym, że chcą się zaszczepić – mogą na takie szczepienie zapisać się na kilka różnych sposobów, wystarczy wybrać ten najdogodniejszy dla siebie.
- Zadzwonić na bezpłatną infolinię – możecie to zrobić przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 7:00 do 20:00. Osoba, która chce przyjąć taką szczepionkę, może zapisać się samodzielnie lub może to zrobić za nią ktoś z rodziny (można na przykład zapisać dziadków czy rodziców). Do zapisu konieczne jest podanie numer PESEL. Można także podać swój numer telefonu (nie jest to obowiązkowe) – wtedy taka osoba otrzyma SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas takiej rejestracji wybiera się dokładne miejsce oraz termin szczepienia.
- Elektronicznie poprzez e-Rejestrację – można zarejestrować się także poprzez Profil Zaufany. Po zalogowaniu system zaproponuje pięć możliwych terminów przyjęcia szczepionki. Jeżeli żaden z nich nie będzie odpowiedni lub pacjent będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie – również będzie mieć taką możliwość. Wtedy należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, a następnie wskazać datę i lokalizację, która jest dla nas odpowiednia. Po zrobieniu rezerwacji pacjent dostanie potwierdzenie w formie SMS-a, a dzień przed planowanym szczepieniem – przypomnienie o nim. Sprawdźcie też, co zrobić, jeśli nie przedłużyliście Profilu Zaufanego i utraciliście dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.
- Bezpośredni kontakt z punktem szczepień – pacjent może również skontaktować się bezpośrednio z punktem szczepień, w którym planuje się zaszczepić przeciwko COVID-19. Może to zrobić osobiście lub telefonicznie. Dostępna jest mapa punktów szczepień, dzięki której możecie odnaleźć ten najbliżej waszego miejsca zamieszkania. Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego dla was terminu – skontaktujcie się z infolinią NFZ pod numerem 989. W ten sposób konsultanci pomogą wam znaleźć inny punkt szczepień blisko waszego domu.
- Za pośrednictwem aplikacji mobilnej mojeIKP – ta aplikacja daje dostęp do wielu funkcji Internetowego Konta Pacjenta, między innymi można dzięki niej zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Skierowanie wystawione na to szczepienie będzie się wyróżniać niebieską obwódką na liście skierowań. Należy je otworzyć, a następnie kliknąć przycisk „Umów szczepienie” i wybrać dogodny termin i lokalizację.
Niedługo koniec zapisów na szczepienie COVID-19 przez infolinię
Aktualnie pacjenci na szczepienie mogą się zapisywać za pośrednictwem infolinii. Ministerstwo Zdrowia wydało jednak komunikat, że od 1 grudnia nie będzie można już skorzystać z tej metody rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19.
„Od 1 grudnia 2023 r. przestaje funkcjonować infolinia do zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Pacjenci będą mogli zapisać się na szczepienie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji), lub bezpośrednio w placówce POZ lub aptece ogólnodostępnej” – brzmi komunikat MZ.
Czytaj też:
Dr Grzesiowski dla „Wprost”: Wciąż jesteśmy o kilka kroków za koronawirusem. COVID-19 nadal nas wyprzedzaCzytaj też:
Nie noszą maseczek mimo podejrzenia COVID-19. „To brak szacunku dla innych ludzi”