Rośliny to jedne z najlepszych, naturalnych filtrów zanieczyszczeń. Otaczając się niektórymi z nich w domu i pracy, możemy skutecznie redukować szkodliwe dla zdrowia związki, które dostają się do naszego organizmu podczas oddychania np. benzen, formaldehyd i ksyleny. Wiele z gatunków roślin o właściwościach oczyszczających powietrze jest na tyle łatwa w pielęgnacji, że poradzi sobie z nią każdy.
Rośliny oczyszczające powietrze
Wiele z dostępnych w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych i marketach roślin filtruje powietrze i pochłaniania szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia. Niektóre z nich możemy pamiętać z czasów dzieciństwa, bo zdobiły one domy rodzinne i domy naszych dziadków. Do takich roślin należą m.in. piękna, choć nieco zapomniana paprotka, skromna, ale niezbyt wymagająca zielistka i wyróżniające się wieloma właściwościami prozdrowotnymi geranium.
Ze względów prozdrowotnych, które podyktowane są koniecznością redukcji znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń, od kilku lat rośnie zainteresowanie naturalnymi „oczyszczaczami” powietrza, którymi są rośliny doniczkowe oraz rośliny, które możemy posadzić na tarasie i balkonie lub w przydomowym ogrodzie. Rośliny te nie tylko pochłaniają znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, ale także są naturalnymi pochłaniaczami wilgoci, której nadmiar w pomieszczeniach skutkuje rozwojem szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.
Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?
Liczne doniczkowe rośliny zielone i kwitnące mogą stać się sprzymierzeńcem naszego zdrowia. Poniżej prezentujemy 6 pięknych, niezbyt wymagających i łatwych w uprawie naturalnych „oczyszczaczy” powietrza.
1. Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata), czyli paprotka
Paprotka to stosunkowo łatwa w pielęgnacji, jednak kapryśna roślina doniczkowa, która efektywnie pochłania formaldehyd oraz pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Słynie ona także z wyjątkowych walorów dekoracyjnych, ale musimy jej zapewnić prawidłowe warunki do pięknego i bujnego wzrostu. Paprotka nie lubi zbyt wysokich temperatur, ostrego słońca i mokrego podłoża. Doskonale rośnie w miejscach zacisznych i wolnych od przeciągów; roślina ta nie toleruje też częstego dotykania. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach oraz na powieszonych na ścianie kwietnikach.
2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz pospolity także poprawia jakość powietrza i wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, regulując panującą w pomieszczeniach wilgotność. Bluszcz pochłania m.in. formaldehyd, toluen, benzen i ksyleny, jednak trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego powinna zostać umieszczona poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Bluszcz pospolity dobrze rośnie w miejscach lekko zacienionych; nie toleruje nadmiernego podlewania oraz zbyt suchego powietrza, dlatego w okresie grzewczym konieczne jest systematyczne zraszanie liści.
3. Palma Areka (Chrysalidocarpus lutescens)
Palma Areka to modna w ostatnich latach roślina zielona, która pochłania toluen, formaldehyd oraz ksyleny. Jej piękne, dekoracyjne liście doceni każdy miłośnik roślin doniczkowych, jednak trzeba pamiętać o częstym zraszaniu liści Areki, co stymuluje ich wzrost i zabezpiecza przed żółknięciem oraz atakami szkodników.
4. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Skrzydłokwiat zachwyca nie tylko intensywnie zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami, ale także pozytywnie wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Roślina ta dobrze czuje się w półcieniu i wymaga systematycznego podlewania. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu, acetonu, benzenu i trichloroetylenu.
5. Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
Wyróżniamy wiele odmian sansewierii (nazywanej niekiedy „językami teściowej”), a każdą z nich cechuje zarówno piękny wygląd, jak i korzystny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji i może być ozdobą domu osób zapominalskich, bo doskonale znosi okresy suszy. Sansewieria doskonale czuje się w miejscach nasłonecznionych, jednak jest rośliną trującą, dlatego do jej liści nie powinny mieć dostępu dzieci i zwierzęta domowe.
6. Chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)
Chryzantema wielkokwiatowa to roślina do zadań specjalnych. Nie tylko cieszy oko pięknymi kwiatami, ale także pochłania z powietrza m.in. amoniak, benzen, ksyleny i formaldehyd. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i pięknie rośnie na dobrze nasłonecznionych balkonach lub parapetach oklein, które wychodzą na południe.
Do roślin, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, zalicza się także, m.in.:
-
Aglaonema (Aglaonema Schott),
-
Begonia (Begonia semperflorens),
-
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum),
-
Daktylowiec niski (Phoenix roebelinii roebelenii),
-
•Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii),
- Trzykrotka (Tradescantia).
Jeżeli chcemy, aby do naszego domu dostało się jak najmniej szkodliwego smogu, warto zamienić tradycyjny trawnik na kwietną łąkę; nasiona można też wysiać w donicach, które ustawimy na balkonie lub tarasie.
Czytaj też:
Nowy wgląd w alergie może poprawić diagnozę i leczenie