Rozpoczął się żółty tydzień, czyli tydzień profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby, podczas którego można zaszczepić się przeciwko żółtaczce pokarmowej. – To szczepienie dobrowolne, zalecane szczególnie dla osób, które wyjeżdżają z Polski w tereny, gdzie ta choroba jest epidemiczna – cała Azja czy Afryka. To szczepienie przyjmujemy również w Polsce wtedy, kiedy pracujemy przy produkcji żywności, w zakładach kanalizacji – powiedział lekarz Paweł Grzesiowski. Wyjaśnił także, jakie istnieją typy żółtaczki i jakie objawy daje choroba. Jak można się zarazić żółtaczką?
WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A jest nazywane także żółtaczką pokarmową i chorobą brudnych rąk. Nie bez powodu – zakażenie najczęściej wynika z niedostatecznej higieny. Najczęściej jej przebieg jest bezżółtaczkowy, a objawy przypominają grypę. Zdarza się jednak, że pojawia się zażółcenie skóry, białek oczu. Dodatkowym objawem, który powinien wzbudzić nasz niepokój, to intensywne swędzenie skóry.
Choroba na ogół daje o sobie znać nagle i ma gwałtowny przebieg. Może wymagać hospitalizacji. Jest szczególnie niebezpieczna w przypadku seniorów, osób osłabionych i niedożywionych.
Czytaj też:
Jak rozmawiać z antyszczepionkowcami, gdy są odporni na argumenty?