Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poinformował, że zespół lekarzy tej placówki przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej serca w ramach małoinwazyjnego usunięcia wegetacji tego mięśnia. Jak wyjaśnia dr hab. Jerzy Sacha z Pracowni Hemodynamiki USK, zabiegu dokonano przezskórnie, bez otwierania klatki piersiowej pacjenta.
"Takich zabiegów, jak wynika z piśmiennictwa, wykonano dotychczas kilkadziesiąt na świecie. My przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej. W drugim przypadku wegetacje zostały usunięte z elektrod stymulatora, a podobny zabieg został wykonany wcześniej w Zabrzu" – powiedział Sacha.
Zdaniem specjalisty, zabiegi tego typu to nowy trend w kardiologii inwazyjnej.
Przełomowa operacja serca w Opolu
"Do serca wprowadziliśmy specjalne urządzenie podłączone do pompy ECMO, która wypompowywała krew wraz z wegetacjami i poprzez system filtrów wpompowywała z powrotem do krążenia pacjenta. W ten sposób udało się usunąć patologiczne struktury z serca bez otwierania klatki piersiowej. Widzimy w tej metodzie także szansę na usuwanie skrzeplin i guzów z serca" – wyjaśnia.
Wegetacje to twory złożone z płytek krwi, włóknika i erytrocytów z koloniami bakteryjnymi i komórkami zapalnymi, powstałe na wskutek infekcyjnego, bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Do zabiegów przezskórnego usunięcia wegetacji kwalifikują się pacjenci, u których proces zapalny wsierdzia nie doprowadził do uszkodzenia zastawek, a więc nie ma jeszcze konieczności ich wymiany.
Czytaj też:
Zaburzenia rytmu serca u małych dzieci. Nie zawsze potrzebna jest terapia