„Studentom, doktorantom i pracownikom naszej uczelni zalecamy ograniczenie wyjazdów służbowych i podróży do Chin i Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu i do północnych rejonów Włoch, zwłaszcza Lombardii, Lacjum, Wenecji Euganejskiej, Emilii Romanii i Piemontu” – poinformowała PAP rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska
Zapewniła, że wszystkim studentom i pracownikom, którzy przebywają w regionach, gdzie doszło do zarażenia koronawirusem, władze uczelni oferują pomoc w zapewnieniu bezpiecznego i szybkiego powrotu do Polski.
Podobne zalecenia wydała Politechnika Gdańska, która również wstrzymała planowane wyjazdy studentów i pracowników do Azji i Włoch. „Decyzja władz uczelni Politechniki Gdańskiej obowiązuje od 26 lutego 2020 do odwołania” – przekazał w środę rzecznik Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik.
Jednocześnie władze uczelni proszą wszystkich przebywających lub powracających z krajów azjatyckich i Włoch studentów i pracowników o ograniczenie aktywności społecznej, przynajmniej przez najbliższe 14 dni.
„Zalecamy takim osobom, aby pozostały w tym czasie w domu i monitorowały swój stan zdrowia. Ich nieobecność w pracy i na zajęciach dydaktycznych będzie usprawiedliwiona” – dodał Dzwonnik.
Na Uniwersytecie Gdańskim zaplanowanych jest około 20 służbowych wyjazdów i przyjazdów pracowników, doktorantów i studentów z krajów azjatyckich oraz północnych Włoch. Także władze tej uczelni zdecydowały o ich zawieszeniu.
O stosowanie się do wytycznych głównego inspektora sanitarnego prosił dyrektorów szkół z-ca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk. Szkołom, które realizują projekty międzynarodowe i współpracują z placówkami oświatowymi we Włoszech, zalecono, aby w najbliższych tygodniach unikały bezpośrednich spotkań indywidualnych i w grupach z włoskimi partnerami.
„Poprosiłem placówki, które biorą udział w programie Erasmus, aby zaprzestały wymiany studenckiej z Włochami. Przypominam też o przestrzeganiu zasad higieny – częstym myciu rąk, a także o tym, by kaszleć w zgięty łokieć, a nie w otwartą dłoń. W ten sposób unikamy rozprzestrzeniania się zarazków” – powiedział wiceprezydent.
Na Pomorzu nadzorem epidemiologicznym objętych jest 409 osób.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.
We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
Czytaj też:
COVID-19 a SARS CoV-2. GIS wyjaśnia różnicę