Z uwagi na zaistniałą sytuację związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia wykonywanie i rozliczanie świadczeń standardowo realizowanych w ramach funduszu w placówkach zdrowia psychicznego za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Warunkiem realizacji świadczeń jest zapewnienie dostępności personelu.
Przy sprawozdawaniu w raporcie statystycznym ambulatoryjnych świadczeń gwarantowanych, świadczeniodawca jest zobowiązany do przedstawienia danych zgodnie z przepisami zarządzenia psychiatrycznego lub zarządzenia o pilotażu, z zastrzeżeniem, że wśród kodów istotnych procedur medycznych, wskazać należy odpowiednio do realizacji:
- 89.0099 – porada lekarska za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności,
- 94.471 – porada psychologiczna za pośrednictwem systemów teleinformatycznych,
- 94.481 – sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych,
- 94.482 – wizyta instruktora terapii uzależnień za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
Udzielenie świadczenia za pośrednictwem systemów teleinformatycznych powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej ze wskazaniem narzędzia komunikacji oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia świadczenia.
Jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, NFZ rekomenduje przerwę w udzielaniu świadczeń grupowych i w oddziałach dziennych ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń dedykowanych dzieciom, młodzieży i seniorom.
Cały „Komunikat dotyczący realizacji i rozliczania świadczeń w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego w związku z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych” dostępny jest na oficjalnej stronie NFZ.
Czytaj też:
Chiński lekarz: Koronawirus to nie grypa, szybko postępuje zapalenie płuc