Zespół naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu w Sienie we Włoszech zbadał możliwy związek między zanieczyszczeniem powietrza a chorobą COVID-19. Badanie, opublikowane w Environmental Pollution wykazało wyraźną korelację między zanieczyszczeniem powietrza a odsetkiem zgonów z COVID-19 we Włoszech. Objaśniło również kilka powodów, dla których tak może być.
Zanieczyszczenie powietrza a COVID-19
Autorzy artykułu odkryli możliwą korelację, której wcześniej nie badali naukowcy – związek między zanieczyszczeniem powietrza a liczbą zgonów z powodu COVID-19. Ta korelacja stała się oczywista, gdy spojrzeli na sytuację we Włoszech. Oficjalne dane rządu włoskiego pokazują znaczne zróżnicowanie śmiertelności wirusa, w zależności od obszarów geograficznych. Według tych danych w północnych regionach Włoch, takich jak Lombardia lub Emilia Romagna, wskaźnik śmiertelności wyniósł 12 proc. W pozostałej części kraju wskaźnik śmiertelności wyniósł około 4,5 proc.
Skąd biorą się różnice w zgonach?
Autorzy zauważają, że może istnieć kilka innych wyjaśnień. Różnice mogą wynikać ze sposobu, w jaki każdy region rejestruje zgony i infekcje, lub z faktu, że te dwa regiony miały stosunkowo starsze populacje. Zanieczyszczenie powietrza jest kolejnym możliwym czynnikiem, który mógłby wyjaśnić tę zmienność.
Oprócz znacznie wyższej śmiertelności z COVID-19, Lombardia i Emilia Romagna mają także jedne z najgorszych poziomów zanieczyszczenia powietrza, nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Są też głównymi ośrodkami produkcji przemysłowej. Naukowcy korzystali z danych z satelity NASA Aura i indeksu jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska. Oba zestawy danych umożliwiają jasny i dokładny obraz powietrza w różnych regionach geograficznych w całej Europie. Ostatnio, w związku ze zminimalizowaniem produkcji przemysłowej, we Włoszech spadł poziom dwutlenku węgla.
Czytaj też:
Walka o środowisko? Po pandemii możemy wrócić do złych nawyków